פורסם ב 6/3/2010 ע"י עורכת דין סיגל מוסקוביץ-בכר

קיומו של פסק דין הקובע את חיובו של אב במזונות ילדיו, הוא נחמד. אך לא תמיד הוא מספק. אם האב בוחר שלא לקיים את פסק הדין ולא לשלם את המזונות, או לשלם באופן חלקי, יש צורך לקום ולעשות מעשה ולנקוט בפעולות אשר יביאו לידי גביית הכספים. 

רבים סבורים כי מערכת ההוצאה לפועל הקיימת בארץ, היא כזו שפועלת מעצמה ודואגת לגביית הכספים. היינו, קיימת מחשבה כי אם אני מבצע פנייה להוצאה לפועל ופותח תיק כנגד מי שחייב לי כסף, אין צורך שאני אעשה דבר מעבר לכך, "ההוצאה לפועל" תדאג לעשות את כל שצריך לצורך הגבייה. לא כך הם פני הדברים. מערכת ההוצאה לפועל אינה פועלת מעצמה. יש ליזום הגשת בקשות ונקיטת פעולות מבצעיות שונות על מנת להביא לגביית הכספים. למעשה, אם רק תפתח תיק, ותגיש את פסק הדין לביצוע, ולא תעשה מעבר לכך דבר – גם לא יקרה כלום. 

אז מה צריך לעשות? לאחר פתיחת התיק, יש להמתין כי האזהרה בדבר פתיחת התיק, תגיע לחייב. לאחר שהחייב קיבל הודעה, ניתן להתחיל בפעולות הגבייה, ואלה רבות ומגוונות. כך, אם החייב עובד כשכיר, ניתן להטיל עיקול במקום העבודה שלו, על המשכורת החודשית אותה הוא מקבל. אם החייב מנהל חשבון בנק, אחד או יותר, ניתן בנקל להטיל עיקול על חשבונות אלה. כמו כן, ניתן להטיל עיקול על חסכונות וכספי ביטוח שונים, בין אלה המצויים בקרן ההשתלמות, ובין אלה המצויים בקופת גמל. ואף להגיע למצב של שבירת הקופות לצורך גביית החוב. הפעולות הללו מתבצעות כדבר מובן מאליו, כאשר המדובר בחוב מסוג חוב מזונות (בשונה מתיק הוצל"פ לגביית חוב אזרחי רגיל). 

בחוב מזונות, אין החייב יכול באופן אוטומטי לבקש פריסת תשלומים, או לטעון כי אינו מסוגל לשלם את המזונות. ביהמ"ש כבר בדק נתונים אלה, לפני שנתן את פסק דינו, ולשכת ההוצאה לפועל לא תתערב, אלא רק תבצע את הכתוב בפסק הדין. בתיק הוצאה לפועל מסוג זה של מזונות, אף ניתן בנקל לנקוט בהליכים של מאסרו של החייב, לצורך תשלום החוב, וכן מכח תיקון שבוצע לאחרונה, להטיל הגבלות שונות, כגון חידוש רישיון נהיגה וכד'.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

מזונות ילדים - החובה של כל אב ואם בישראל

סיקור מקצועי מיוחד בנושא מזונות ילדים, החשיבות הגדולה והמשמעותית שבהם, הצרכים ההכרחיים השונים, טווח הגילאים הנדרש לתשלום, החוק בנושא ועוד.

דיני משפחה וירושה: מזונות מצומצמים לילד שנולד מתרומת זרע

בנסיבות בהן אשה פנויה מחליטה להביא ילד לעולם מחוץ למסגרת הנישואין, ומתרומת זרע של גבר, אשר לא ברורה נוכחותו ושותפותו בחייו של הילד, הרי שיש לראות באם כאשה שבאופן מודע, מראש, לקחה על עצמה אחריות גדולה יותר בגידולו של הילד ודאגה לכל צרכיו, ולכן חובתו של האב תצטמצם למזונות הכרחיים בלבד.

ייפוי כח מתמשך - "רצונו של אדם כבודו"

תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות חולל מהפך ומאפשר לכל אחם בגיר למנות אדם שיקבל החלטות עבורו כשזה לא יוכל לקבלם עבורו בעצמו

יעוץ מקצועי – כבר מהרגע הראשון

חשוב ביותר, אפילו מהותי, לקבל יעוץ מקצועי כבר בתחילת הדרך. אדם אשר נמצא ברגע של משבר, הוא מבולבל, נבוך, כועס ורוגז. על כל אלה, יש להוסיף את חוסר הידע המשפטי ביחס לזכויותיו וחובותיו מה מגיע לו, מה המחויבויות שלו. כיצד לפעול, האם לפעול. מה לעשות. אילו צעדים לבצע, היכן להניח לדברים להתנהל, ומהם ההשלכות המשפטיות של כל הפעולות שהוא מבצע או לא מבצע. חוסר הידע מוסיף לרמת החרדה והחששות והמתח גדול.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי