פורסם ב 8/6/2010 ע"י עו"ד מיכל ישראלי

סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה לא מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורות

סרטן הוא גידול שאינו קופא על שמריו אלא גדל ומתפשט ככל שעובר יותר זמן, לכן חשוב לזהות סרטן בשלבים המוקדמים שלו, על מנת להעלות את סיכויי ההחלמה מהמחלה וכן למנוע את התפשטות הסרטן והיווצרות גרורות סרטניות באזורים שונים בגוף.

רופא המשפחה נדרש לפעול בשיטת האלימינציה ולהצביע על אבחנה מבדלת כראשון בשרשרת המטפלים. מטבע הדברים, הרופא נדרש לפנות תחילה אל הסיבה השכיחה להיווצרות המחלה. משמע, איחור באיבחון של הסיבה השכיחה ביותר, או אבחון שגוי ייצור חזקה בדבר התרשלות ויהווה עילה לתביעה משפטית בגין רשלנות רפואית. בנוסף, על הרופא לבחון את המחלות הפחות שכיחות תוך שהוא מעריך את מסוכנותן ואת הישנותן במקרה שלפניו, באופן סביר וביחס ישיר לתלונת החולה, עצמת הכאב ותדירות התלונות.
 
לאחר שכלול הנתונים, על הרופא לגלות יוזמה, דרישה ובירור לגבי התופעות מהן סובל החולה ולהפנות את המטופל לבדיקות שונות החל מבדיקת דם פשוטה וכלה בבדיקה רגישה ואו מורכבת ו/או יקרה כגון: MRI
איחור באבחון מחלת הסרטן יכול להיגרם גם כאשר הרופא אשר מפענח את בדיקות ההדמיה, אינו רואה בתוצאות הבדיקה את הגידול הסרטני ומשחרר את החולה ללא המשך טיפול. במצבים שכאלה הגידול ממשיך לגדול ב ולעיתים אף מגיע למצב של שליחת גרורות סרטניות למקומות אחרים בגוף ובכך קטנים סיכויי ההחלמה של החולה בצורה משמעותית. נסיבות כאלה מהוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית ואבדן סיכויי החלמה.
 
אבחון לקוי ו/או איחור באבחון מהווים אחת הסיבות השכיחות ביותר, בגינן מוגשות תביעות רשלנות רפואית. לכן,  כל מקרה שבו הרופא לא פעל כרופא סביר ולא נקט במדיניות הזהירות וכל מקרה שבו איחור באבחון הסרטן גרם לנזק חמור יותר לחולה , הוא מקרה שיש בו עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. 

* האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

קיצור תוחלת חייים - נזק בר פיצוי!

מה משמעות הנזק של קיצור תוחלת חיים?
משמעות נזק זה הוא שבעקבות עוולת הרשלנות הרפואית נגרמו לתובע  נזקים שיקצרו את אורך חייו, לולא נעשתה העוולה כלפיו. היינו, לולא ארעה רשלנות רפואית היה התובע חי חיים ארוכים יותר. נזק זה מזכה כמובן בפיצוי כספי במסגרת תביעת הרשלנות הרפואית.

ניתוחי לייזר להסרת משקפיים – מתי ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית?

כיום, עם התרבות המכונים לניתוחי לייזר להסרת משקפיים גוברת גם התחרות בשוק ולעיתים מסתמנת תחרות לא הוגנת בעליל הבאה לידי ביטוי בהפצת נתונים חסרים ופרסום שקרי. כך, ישנם מכונים המפריחים הבטחות להצלחת אי אלו ניתוחים למטופלים פוטנציאלים, בעוד הבטחות אלו מתחוורות כחסרות בסיס ומסבות נזק רב.

רשלנות רפואית - טעות באבחון ו/או אבחון לקוי?

סיקור מיוחד בנושא ההשלכות המשפטיות השונות במקרה של תביעת רשלנות רפואית בגין אבחון לקוי - על מבחן הרופא, הקשר הסיבתי ושאר הגורמים הרלוונטיים במאמר זה.

מתי אפשר לתבוע בגין רשלנות רפואית?

ניתן לתבוע ולעיתים גם לזכות בפיצויים עקב רשלנות רפואית של רופא כזה או אחר. אז מתי ניתן לתבוע, ואת מי בכלל תובעים? הכל במאמר הבא!

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי