פורסם ב 8/6/2010 ע"י עו"ד מיכל ישראלי

סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה לא מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורות

סרטן הוא גידול שאינו קופא על שמריו אלא גדל ומתפשט ככל שעובר יותר זמן, לכן חשוב לזהות סרטן בשלבים המוקדמים שלו, על מנת להעלות את סיכויי ההחלמה מהמחלה וכן למנוע את התפשטות הסרטן והיווצרות גרורות סרטניות באזורים שונים בגוף.

רופא המשפחה נדרש לפעול בשיטת האלימינציה ולהצביע על אבחנה מבדלת כראשון בשרשרת המטפלים. מטבע הדברים, הרופא נדרש לפנות תחילה אל הסיבה השכיחה להיווצרות המחלה. משמע, איחור באיבחון של הסיבה השכיחה ביותר, או אבחון שגוי ייצור חזקה בדבר התרשלות ויהווה עילה לתביעה משפטית בגין רשלנות רפואית. בנוסף, על הרופא לבחון את המחלות הפחות שכיחות תוך שהוא מעריך את מסוכנותן ואת הישנותן במקרה שלפניו, באופן סביר וביחס ישיר לתלונת החולה, עצמת הכאב ותדירות התלונות.
 
לאחר שכלול הנתונים, על הרופא לגלות יוזמה, דרישה ובירור לגבי התופעות מהן סובל החולה ולהפנות את המטופל לבדיקות שונות החל מבדיקת דם פשוטה וכלה בבדיקה רגישה ואו מורכבת ו/או יקרה כגון: MRI
איחור באבחון מחלת הסרטן יכול להיגרם גם כאשר הרופא אשר מפענח את בדיקות ההדמיה, אינו רואה בתוצאות הבדיקה את הגידול הסרטני ומשחרר את החולה ללא המשך טיפול. במצבים שכאלה הגידול ממשיך לגדול ב ולעיתים אף מגיע למצב של שליחת גרורות סרטניות למקומות אחרים בגוף ובכך קטנים סיכויי ההחלמה של החולה בצורה משמעותית. נסיבות כאלה מהוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית ואבדן סיכויי החלמה.
 
אבחון לקוי ו/או איחור באבחון מהווים אחת הסיבות השכיחות ביותר, בגינן מוגשות תביעות רשלנות רפואית. לכן,  כל מקרה שבו הרופא לא פעל כרופא סביר ולא נקט במדיניות הזהירות וכל מקרה שבו איחור באבחון הסרטן גרם לנזק חמור יותר לחולה , הוא מקרה שיש בו עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. 

* האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

רשלנות רפואית במהלך לידה

לעיתים רשלנות רפואית מתרחשת במהלך הלידה עצמה. משמעות הדבר היא שייתכנו מקרים בהם אשה מגיעה לבית החולים כאשר היא והעובר במצב בריא ותקין לחלוטין , אך עם זאת בגין נקיטת פעולות שגויות ו/או הימנעות מפעולות נחוצות, נגרמים נזקים לאם ו/או לעובר.

רשלנות רפואית וניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

כאשר מטופל פונה לביצוע ניתוח פלסטי ובשל הניתוח נגרם לו נזק גוף, יש מקום לבחון האם הנזק נגרם בשל רשלנות רפואית. לצורך בחינת רשלנות רפואית יש צורך, כמובן, באיסוף מלוא התיעוד הרפואי הנוגע לניתוח הנדון על מנת לבחון קיומה של רשלנות רפואית בשלבים שלפני הניתוח, בעת ביצוע הניתוח ו/או במעקב שאחריו.

קיצור תוחלת חייים - נזק בר פיצוי!

מה משמעות הנזק של קיצור תוחלת חיים?
משמעות נזק זה הוא שבעקבות עוולת הרשלנות הרפואית נגרמו לתובע  נזקים שיקצרו את אורך חייו, לולא נעשתה העוולה כלפיו. היינו, לולא ארעה רשלנות רפואית היה התובע חי חיים ארוכים יותר. נזק זה מזכה כמובן בפיצוי כספי במסגרת תביעת הרשלנות הרפואית.

דע את זכויותיך - חוק זכויות החולה

רבים מאיתנו אינם מודעים לזכויותיהם טרם מתן הטיפול הרפואי, במהלכו ואף לאחריו. לאור חשיבותו של חוק זכויות החולה ולאור המשמעויות שיש לו ולהשלכותיו על תביעות בגין רשלנות רפואית בכל תחום רפואי שהוא, מובא חוק זה בפניכם על מנת ליתן מושג ולו הקל.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי