פורסם ב 11/8/2012 ע"י מאמרי מערכת ליגל אינפו

לאחרונה הצגת בעלי דירות כעושקים ונצלים הפכה למעין ספורט לאומי. בעיקר אחרי מחאת האוהלים בקיץ האחרון, שאחד ממניעיה היה תשלומי שכר הדירות הגבוהים שבעלי הדירות גובים מדיירהם. אפשר לומר שבעלי הדירות זכו לכינויים אלו די בצדק. אך זה לא הסיפור כולו. וכמו בכל חברה גם בקרב בעלי הדירות מתקיימים מעמדות, כאלו שיותר עשירים וחזקים, וכאלו שהפרנסה היחידה שלהם היא השכ"ד שהם מקבלים מהדירה שהם משכירים. לעיתים אפילו מדובר בפנסיה שלהם.

וכמו שאומרים שלמטבע יש שני צדדים, כך גם בתחום השכרת הדירות. כמו שיש בעלי דירות נצלנים, יש גם שוכרי דירות בעייתיים. המכונים בשם האינטרנטי, שוכר שלא מתפנה. מדובר, פשוטו כמשמעו בדיירים שהחליטו שהם לא מתפנים מהדירה בגמר החוזה. לעיתים בצדק ( תלוי של מי) , אין להם לאיפה ללכת, או בעל הדירה מנסה להתנכל להם ומחליט שהוא רוצה לפנות אותם כיוון שהוא רוצה להעלות את שכר הדירה. ולעיתים ללא סיבה. הם פשוט לא משלמים את שכר הדירה, או את החשבונות ( אולי כי אין להם כסף) והם לא מעוניינים להתפנות.

דייר שלא מתפנה – מה עושים ומה לא עושים!   


בשלבים הראשונים יכול בעל הדירה לדרוש פיצוי כספי, במידה והדבר מעוגן בחוזה. דבר נוסף, ברגע שהדייר מסרב להתפנות, הדבר מתפרש כהסגת גבול, דבר שבגינו יכול לתבוע בעל הדירה את השוכר במסגרת פיצויי נזיקין.

בעלי דירות דירות רבים פונים למשטרה, אך הם נכזבים שהמשטרה לא עושה כלום, כיוון שמבחינת המשטרה מדובר בסכסוך אזרחי, ורק בית המשפט יכול להתערב ולפסוק בעניין זה.

דבר נוסף שבעלי דירות חושבים שהם יכולים לעשות הוא דין לעצמם. כלומר פינוי הדירה בכוח. וזאת על סמך סעיף בדיני מקרקעין שאומר שאפשר לפנות מישהו שתפש את הנכס עד 30 מיום התפישה. ובכן כאן לא מדובר באדם שתפש את הנכס, אלא באדם ששכר את הנכס. לכן אפשרות זאת היא לא חוקית. במילים אחרות אפשר לתת לחוק כמה פרשנויות ולא כולם בהכרח יהיו לטובת בעל הדירה. במידה וייגרם נזק לשוכר בפעולה כזאת, בעל דירה יהיה חשוף בפני תביעת נזיקין בא הוא עלול להפסיד. דבר זה תקף גם כאשר בעלי דירות מחליטים לנתק לשוכר הבעייתי את המים או את החשמל. גם במקרה כזה השוכר יכול לתבוע את הבעל הדירה תביעת נזיקין.  

פינוי שוכר - מה כן אפשר לעשות?  


במקרים כאלו ראשי בעל הדירה לפנות לבית המשפט על מנת לקבל צו פנוי של הדייר מהדירה. הצו עובר להוצאה לפועל, או לגופים פרטיים שהוסמכו לפעולות מסוג אלו.

בעבר זמן ההמתנה לבעלי הדירות לקבלת צו פינוי היה ארוך מאוד. אך בשנת בתאריך 28.12.2008 נחקק חוק פינוי ( תביעה לפינוי שוכר תקנה 215ז )  שמקצר את הזמן קבלת הצו ל – 60 מיום הגשת התביעה לפינוי השוכר.

כל האמור לעייל הוא בבחינת מידע חלקי. כל המסתמך על מידע ללא התייעצות עם עורך דין זו עושה זאת על אחריותו בלבד.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

באילו מקרים נפתח תיק פלילי?

אנשים רבים תוהים, האם בכל מקרה שבו הם נעמדים לחקירה במשטרה, והוכחה נגדם האשמה כלשהי - הדבר אומר שהולך להיפתח נגדם תיק פלילי. זה הזמן להגיד שאם שוכרים בזמן עורך דין פלילי מוצלח, ומצליחים להוכיח תנאים מסוימים, אפשר שהדבר יגמר באזהרה מסוימת, או בסגירה של התיק עקב חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור.

תביעת ביטוח חובה מהי?

מעוניינים לדעת מהי תביעת הביטוח החובה? מתי מבצעים תביעה שכזו, והאם היא מפלט אחרון או שכדאי להפעילה מיידית - כנסו לקרוא

עורך דין מנהלי

מנהו עורך דין מנהלי? במה הוא מתמחה ובאלו מקרים יש לפנות לעורך דין בתחום זה? המידע המלא במאמר הבא

הכנת דוח שנתי למס הכנסה עבור עוסק פטור

אתם עומדים להקים עסק קטן חדש, ומתלבטים אם לפתוח תיק כעוסק פטור או כעוסק מורשה? אולי אתם לא לגמרי מבינים מה ההבדל בין השניים? הנה מידע שיעזור לכם להבין מה מתאים לכם: עוסק פטור או עוסק מורשה, ומהם ההבדלים בין השניים מבחינת הכנת הדוח השנתי למס הכנסה?

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי