פורסם ב 8/11/2009 ע"י עו"ד מיכל ישראלי

           
 
מהי בעצם רשלנות רפואית בלידה ? המדובר בתביעות בגין אי השגחה ראויה על היולדת והעובר ו/או טיפול רשלני , במהלך הלידה. רשלנות רפואית במהלך לידה באה לידי ביטוי במקרים ממקרים שונים כדוגמת אלו המפורטים להלן:
 
מקרים של רשלנות רפואית בהם היולדת מגיעה לבית החולים כאשר ברחמה עובר תקין, אלא שאי מתן משקל ראוי לתלונותיה ו/או אי ביצוע אי אלו בדיקות נחוצות בעקבות תלונותיה ו/או אי מעקב אחר דופק עוברי, גורר אחריו נזק לעובר לבדו או לעובר ולאמו גם יחד.
 
 מקרים של רשלנות רפואית בהריון בהם מגיעה יולדת לסיום הריון עקב אי אלו אותות המעידות על אפשרות למצוקת עובר. אלא, שעקב אי טיפול בזמן ואי מעקב אחר העובר באמצעות מוניטור ו/או באמצעים אחרים, מביא לידי נזק הר אסון, בין אם מדובר בנזק מוחי בלתי הפיך ובין אם מדובר במוות.
 
מקרים בהם נדרשת לידה מכשירנית באמצעות ואקום או מלקחיים, אלו מקרים המחייבים הימצאות רופא בכיר, בעל מיומנות, במהלך הלידה. משלא נמצא במקום רופא בכיר והלידה המכשירנית, מבוצעת על ידי רופא מתמחה ו/או רופא זוטר, לעיתים הלידה המכשירנית מסתיימת בנזק חמור המוסב לעובר. במקרים אלו צריך לבדוק האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה.
 
מקרים בהם מבוצעת לידה  כאשר משקלו ו/או מימדיו של העובר גדולים מידיי. במצב זה יש קושי בהוצאת העובר דרך תעלת הלידה.  כך למעשה, כתפיו של התינוק "נתקעות" בתעלת הלידה  ונוצר מצב המחייב שימוש בכוח מצד הצוות הרפואי המיילד, על מנת לחלצו. השימוש בכוח גורם לכך שכתפיו של העובר יחד עם חוליות עמוד השדרה הצווארי, נפגעות מהלחץ שמופעל עליהם וכתוצאה מכך נגרם שיתוק לשרירי הגפיים העליונות, ברמה זו או אחרת.
 
חשוב לציין במקרים של רשלנות רפואית בלידה, כי לעיתים ישנם נזקים אצל היילוד המאובחנים ו/או הבאים לידי ביטוי רק מספר חודשים לאחר הלידה ועל כן ההורים אינם מקשרים כלל בין הלידה לבין מצבו של בנם ו/או בתם -  ולכן ההתייעצות חשובה ביותר!!!
במקרים אלו ניתן לדרוש פיצויים בגין נזקי גוף אשר נגרו לעובר במהלך הלידה.

האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי. על מנת לקבל ייעוץ משפטי פרטני אנא פנו אלינו : ליצירת קשר
 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

מתי אפשר לתבוע בגין רשלנות רפואית?

ניתן לתבוע ולעיתים גם לזכות בפיצויים עקב רשלנות רפואית של רופא כזה או אחר. אז מתי ניתן לתבוע, ואת מי בכלל תובעים? הכל במאמר הבא!

מעקב הריון לקוי - הולדה בעוולה

מאמר זה עוסק בהגדרת מעקב הריון לקוי, בחינת הבדיקות הנחוצות במהלך ההריון, תוצאותיו האפשריות של מעקב לקוי ועילת התביעה הקמה לילד בעל מום אשר נולד בעקבות המעקב הלקוי .

רשלנות רפואית וניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

כאשר מטופל פונה לביצוע ניתוח פלסטי ובשל הניתוח נגרם לו נזק גוף, יש מקום לבחון האם הנזק נגרם בשל רשלנות רפואית. לצורך בחינת רשלנות רפואית יש צורך, כמובן, באיסוף מלוא התיעוד הרפואי הנוגע לניתוח הנדון על מנת לבחון קיומה של רשלנות רפואית בשלבים שלפני הניתוח, בעת ביצוע הניתוח ו/או במעקב שאחריו.

רשלנות במהלך טיפולי שיניים

תביעות רבות הנדונות בבית המשפט עוסקות במקרי רשלנות רפואית בזמן טיפול שיניים אשר גרמו לנכויות קשותהן בתחום הנוירולוגי והן בתחום הנפשי ובמקרים מסויימים אף למוות. פעולות רפואיות פשוטות ושגרתיות כגון: עקירת שן, סתימה, החדרת שתלים או זריקת הרדמה עלולות להסתיים בנזק הר אסון ועל כן , יש ליתן את הדעת אודות רשלנויות אפשריות שבדרך...

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי