פורסם ב 16/8/2009 ע"י עו"ד עמית ביר

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה - 1975 [להלן: "החוק"], קובע ומגדיר מה מוגדר כ"כלי רכב מנועי" אשר פגיעה ממנו ו/או פגיעה תוך כדי שימוש בו, נכנסים תחת ההגדרה "תאונת דרכים", אשר בגינה ניתן לתבוע נזקי גוף מחברת הביטוח.
 
הגדרת המחוקק הינה כלי רכב, הנעים בכוח מכני על פני הקרקע וייעודם העיקרי לשמש לתחבורה יבשתית. לפיכך, כמובן שמכוניות (פרטיות ומסחריות), אוטובוסים, אופנועים משאיות וכיו"ב, עומדים תחת הגדרה זו. גם רכבת, טרקטור ומכונות ניידות הכשירות לנוע בכוח מכאני בכביש, עומדים תחת הגדרת החוק.
 
יחד עם זאת, ישנם כלים אשר לכאורה עומדים תחת ההגדרה הנ"ל, אולם המחוקק והפסיקה הוציאה אותם במפורש מהגדרת "רכב מנועי" ולפיכך אם אדם נפגע וניזוק נזקי גוף, כתוצאה משימוש בהם, אין הוא זכאי לפיצוי לפי החוק. דוגמת: עגלות נכים, כיסאות גלגלים, מעליות וכו'.
 
אין במפורט לעיל כדי להוות רשימה סגורה ולפתחו של בית המשפט העליון, מונחות הכרעות שונות ומשונות, האם כלי רכב או מכונה מסוימת מוגדרים ככלי רכב מנועי כהגדרתו ע"פ החוק והכלל הוא כל מקרה לגופו, וכל מקרה אשר אין בו הכרעה משפטית מחייבת, יכול להיות מוכרע לכאן, הכל בכפוף להגדרת המחוקק ולפסיקה המחייבת. 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

מדוע חשוב להתייעץ עם עורך דין במקרה של פריצה לבית?

אף אחד לא היה רוצה להיקלע למצב שבו פרצו לו לבית. מעבר לגניבה של חפצים - אנשי רבים שחוו זאת מעידים שהם חשים שחדרו להם לפרטיות וחיללו את המקום הקרוב ביותר לליבם. לאחר שמתאוששים מהפריצה, ללא קשר לקושי הכרוך בחזרה לשגרה - חשוב לברר נושאים שונים בנוגע לפריצה עצמה, כמו גם לאופי החפצים שנגנבו. רצוי לעשות זאת בליווי של עורך דין הבקיא בתחום.

תאונות דרכים- את מי תובעים?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה - 1975 [להלן: "החוק"], קובע כי נהג, נוסע והולך רגל, אשר נפגעו בתאונת דרכים בישראל, זכאים לפיצוי מחברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב המעורב בביטוח חובה.

עברת תאונת דרכים? כך תפעל נכון

להלן מספר עצות מעשיות וחשובות מאוד להתנהלות נכונה בכל שלב באירוע.

הביטוח- חוסר האיזון הבסיסי

ברור מאליו כי אדם מהיישוב אינו מבין ואף אינו יכול להבין את האמור בפוליסת הביטוח אשר מנוסחת בלשון משפטית, מפנה לחוקים תקנות ורשימות ומתובלת לרוב במינוחים מעולם הביטוח, מינוחים אשר אדם מהיישוב אינו אמור להבינם. אם כך מה עושים? איך נדע שאנחנו רוכשים לעצמנו את ההגנות הטובות ביותר ובמחיר הוגן?

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי