פורסם ב 20/12/2009 ע"י עורכת דין כרמית תירם

נהיגה בזמן פסילה

עבירה של נהיגה בזמן פסילה יכולה להתרחש בשני מקרים. 
האחד, כאשר נהג הועמד לדין בגין עבירת תעבורה ובית המשפט גזר את דינו וקבע כי רישיון הנהיגה יפסל לתקופה האמורה. ישנן עבירות תעבורה שבגינן קבע המחוקק במפורש כי מי שהורשע בהן חובה לפסול את רישיונו. לדוגמא: עבירה של נהיגה בשכרות - המחוקק קבע עונש חובת פסילה לתקופה של שנתיים לפחות.

מי שהורשע ורישיון הנהיגה שלו נפסל, עליו להפקיד את רישיונו בבית המשפט ולקבל אישור הפקדה. 
כאשר תסתיים תקופת הפסילה יוכל לפנות למשרד הרישוי עם אישור ההפקדה ויונפק לו רישיון נהיגה חדש.

אפשרות שנייה, היא פסילה על ידי משרד הרישוי. למשרד הרישוי ישנן סמכויות הקבועות בחוק להורות על פסילת רישיון הנהיגה מטעמים שונים. לדוגמא: מי שנמצא אינו כשיר לנהיגה מבחינה בריאותית או נפשית או מי שצבר על פי שיטת הניקוד החדשה 36 נקודות בגין עבירות תעבורה - רישיונו יפסל באופן אוטומטי לשלושה חודשים.

מי שרישיון הנהיגה שלו נפסל, אם על ידי בית המשפט או על ידי משרד הרישוי, נאסר עליו לנהוג.
ישנם נהגים רבים שסבורים בטעות כי אם לא יפקידו את רישיונם לא תחשב להם הפסילה ולכן הם יכולים להמשיך לנהוג.
סברה זו מקורה בטעות!!

נכון הוא כי כל עוד לא יופקד הרישיון בבית המשפט לא תתחיל להיספר תקופת הפסילה. המשמעות היא שנהג שנפסל לתקופה של 3 חודשים ולא הפקיד את רשיונו יכול להיות פסול לתקופה ארוכה מזו שנשפט לה.אלא, שגם נהג שהורשע ולא הפקיד את רישיונו יופיע במסוף המשטרתי כמי שרישיונו נפסל ולכן גם אם לא הופקד הרישיון אסור לו לנהוג.  

נהג שיתפס נוהג כאשר הוא בפסילה יעצר ויובא למשטרה לשימוע, רכבו יושבת לשלושים יום, הוא יקבל זימון לבית המשפט ויועמד לדין בגין עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

חשוב לדעת, כי עבירה של נהיגה בזמן פסילה היא עבירה שבגינה ניתן להטיל עונש מאסר בפועל.


מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

פסק דין - נהיגה בזמן פסילה

פסקי דין בנושא נהיגה בזמן פסילה שאומר שמי שנתפס נוהג ברכב כאשר רישיונו נפסל אם בשל פסילה על ידי בית המשפט או על ידי משרד הרישוי דינו מאסר בפועל.  נושא אשר תמיד חם בדיני תעבורה.

מתי וכיצד עו"ד תעבורה יכול לסייע לנו?

על השירותים המשפטיים השונים אשר מציעים עורכי הדין לענייני תעבורה בימנו וכיצד הם יכולים לסייע לנו משפטית במקרים של עבירות תנועה כאלו ואחרות.

עו"ד תעבורה – מתי כדאי לשכור את שירותיו?

האם בכל מקרה של תאונת דרכים כזאת או אחרת בה היינו מעורבים עלינו לפנות לעורך דין תחבורה? באילו מקרים אנחנו חייבים ולמה? כל מה שצריך לדעת בנושא לפניכם.

עבירות מהירות: "הדבורה" נכנסה לשימוש מבצעי

הדבורה, מהי? מדובר במד מהירות שיותקן על מרבית הניידות של משטרת התנועה הארצית ומאפשר למדוד את מהירות הנסיעה של כלי רכב, מכל הצדדים וגם תוך כדי נסיעה של הניידת. מספר מכשירים נרכשו כבר לפני כשנה ועברו סדרת מבחנים במכון התקנים, בטכניון ובפעילות בשטח.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי