פורסם ב 20/12/2009 ע"י עורכת דין כרמית תירם

נהיגה בזמן פסילה

עבירה של נהיגה בזמן פסילה יכולה להתרחש בשני מקרים. 
האחד, כאשר נהג הועמד לדין בגין עבירת תעבורה ובית המשפט גזר את דינו וקבע כי רישיון הנהיגה יפסל לתקופה האמורה. ישנן עבירות תעבורה שבגינן קבע המחוקק במפורש כי מי שהורשע בהן חובה לפסול את רישיונו. לדוגמא: עבירה של נהיגה בשכרות - המחוקק קבע עונש חובת פסילה לתקופה של שנתיים לפחות.

מי שהורשע ורישיון הנהיגה שלו נפסל, עליו להפקיד את רישיונו בבית המשפט ולקבל אישור הפקדה. 
כאשר תסתיים תקופת הפסילה יוכל לפנות למשרד הרישוי עם אישור ההפקדה ויונפק לו רישיון נהיגה חדש.

אפשרות שנייה, היא פסילה על ידי משרד הרישוי. למשרד הרישוי ישנן סמכויות הקבועות בחוק להורות על פסילת רישיון הנהיגה מטעמים שונים. לדוגמא: מי שנמצא אינו כשיר לנהיגה מבחינה בריאותית או נפשית או מי שצבר על פי שיטת הניקוד החדשה 36 נקודות בגין עבירות תעבורה - רישיונו יפסל באופן אוטומטי לשלושה חודשים.

מי שרישיון הנהיגה שלו נפסל, אם על ידי בית המשפט או על ידי משרד הרישוי, נאסר עליו לנהוג.
ישנם נהגים רבים שסבורים בטעות כי אם לא יפקידו את רישיונם לא תחשב להם הפסילה ולכן הם יכולים להמשיך לנהוג.
סברה זו מקורה בטעות!!

נכון הוא כי כל עוד לא יופקד הרישיון בבית המשפט לא תתחיל להיספר תקופת הפסילה. המשמעות היא שנהג שנפסל לתקופה של 3 חודשים ולא הפקיד את רשיונו יכול להיות פסול לתקופה ארוכה מזו שנשפט לה.אלא, שגם נהג שהורשע ולא הפקיד את רישיונו יופיע במסוף המשטרתי כמי שרישיונו נפסל ולכן גם אם לא הופקד הרישיון אסור לו לנהוג.  

נהג שיתפס נוהג כאשר הוא בפסילה יעצר ויובא למשטרה לשימוע, רכבו יושבת לשלושים יום, הוא יקבל זימון לבית המשפט ויועמד לדין בגין עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

חשוב לדעת, כי עבירה של נהיגה בזמן פסילה היא עבירה שבגינה ניתן להטיל עונש מאסר בפועל.


מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

העמדה לדין בגין נהיגה בשכרות, על מה כל הרעש?!

העמדה לדין בגין נהיגה בשכרות הפכה זה מכבר לדבר שכיח. נהגים רבים מוצאים עצמם נעצרים ל"בדיקה שגרתית" ונדרשים להיבדק בדיקת שכרות במכשיר ה"ינשוף", כפי שהוא מכונה בארץ או בשמו המקצועי "אלכוטסט". רבים מהנהגים סבורים שמרגע שנבדקו במכשיר ונמצאו שכורים אין להם מה לעשות מלבד להגיע לבית המשפט ולקבל עליהם את הדין - והדין כיום קובע עונש חמור של פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים. אלא, שלא כך הם פני הדברים!

זיכוי מעבירה של נהיגה בזמן שכרות

 מי שניתפס בעבירה של נהיגה בזמן שכרות ברמה של 300 מקרוגרם יכול לעיתים לצאת זכאי.

בית המשפט קבע רף חדש לאכיפת נהיגה שכרות

בית המשפט לתעבורה בירושלים, בהרכב של 3 שופטים ("משפט המומחים") קבע כי מכשיר הינשוף אמין באופן עקרוני אך קבע כי יש לאכוף את עבירת השכרות רק על מי שנבדק ונמצא כי רמת האלכוהול הינה 400 מקרוגרם.

עבירת מהירות מופרזת

מנתוני עמותת "אור ירוק", המבוססים על נתוני משטרת ישראל, בשנת 2013 רשמה משטרת ישראל 120,110 דוחות בגין נהיגה במהירות מופרזת

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי