פורסם ב 20/12/2009 ע"י עורכת דין כרמית תירם

נהיגה בזמן פסילה

עבירה של נהיגה בזמן פסילה יכולה להתרחש בשני מקרים. 
האחד, כאשר נהג הועמד לדין בגין עבירת תעבורה ובית המשפט גזר את דינו וקבע כי רישיון הנהיגה יפסל לתקופה האמורה. ישנן עבירות תעבורה שבגינן קבע המחוקק במפורש כי מי שהורשע בהן חובה לפסול את רישיונו. לדוגמא: עבירה של נהיגה בשכרות - המחוקק קבע עונש חובת פסילה לתקופה של שנתיים לפחות.

מי שהורשע ורישיון הנהיגה שלו נפסל, עליו להפקיד את רישיונו בבית המשפט ולקבל אישור הפקדה. 
כאשר תסתיים תקופת הפסילה יוכל לפנות למשרד הרישוי עם אישור ההפקדה ויונפק לו רישיון נהיגה חדש.

אפשרות שנייה, היא פסילה על ידי משרד הרישוי. למשרד הרישוי ישנן סמכויות הקבועות בחוק להורות על פסילת רישיון הנהיגה מטעמים שונים. לדוגמא: מי שנמצא אינו כשיר לנהיגה מבחינה בריאותית או נפשית או מי שצבר על פי שיטת הניקוד החדשה 36 נקודות בגין עבירות תעבורה - רישיונו יפסל באופן אוטומטי לשלושה חודשים.

מי שרישיון הנהיגה שלו נפסל, אם על ידי בית המשפט או על ידי משרד הרישוי, נאסר עליו לנהוג.
ישנם נהגים רבים שסבורים בטעות כי אם לא יפקידו את רישיונם לא תחשב להם הפסילה ולכן הם יכולים להמשיך לנהוג.
סברה זו מקורה בטעות!!

נכון הוא כי כל עוד לא יופקד הרישיון בבית המשפט לא תתחיל להיספר תקופת הפסילה. המשמעות היא שנהג שנפסל לתקופה של 3 חודשים ולא הפקיד את רשיונו יכול להיות פסול לתקופה ארוכה מזו שנשפט לה.אלא, שגם נהג שהורשע ולא הפקיד את רישיונו יופיע במסוף המשטרתי כמי שרישיונו נפסל ולכן גם אם לא הופקד הרישיון אסור לו לנהוג.  

נהג שיתפס נוהג כאשר הוא בפסילה יעצר ויובא למשטרה לשימוע, רכבו יושבת לשלושים יום, הוא יקבל זימון לבית המשפט ויועמד לדין בגין עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

חשוב לדעת, כי עבירה של נהיגה בזמן פסילה היא עבירה שבגינה ניתן להטיל עונש מאסר בפועל.


מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

דוח תנועה - האם אפשר לצאת זכאי?

קיבלת דוח תנועה – האם תוכל לצאת זכאי ולהימנע מתשלום הדוח? כיצד תוכל לעשות כן? ומה תפקידו של עורך דין תעבורה במקרים מסוג אלו? כל הפרטים לפניכם.

נהג חדש

דברים שעל כל נהג חדש לדעת, על מנת שלא לאבד את רישיון הנהיגה לאחר שהשקיע כסף וזמן כדי לקבלו.

משרד הרישוי וועדות הערר

משרד הרישוי מוסמך על פי החוק שלא לחדש את רישיון הנהיגה מטעמים שונים. גם אם נהגת במשך שנים, גם אם לא הייתה מעורב מעולם בתאונת דרכים עדיין אתה עלול למצוא את עצמך ללא רישיון נהיגה. אם הותנה חידוש הרישיון בעריכת בדיקות רפואיות, מה מחכה לכם?

עבירת מהירות מופרזת

מנתוני עמותת "אור ירוק", המבוססים על נתוני משטרת ישראל, בשנת 2013 רשמה משטרת ישראל 120,110 דוחות בגין נהיגה במהירות מופרזת

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי