פורסם ב 23/6/2009 ע"י עורכת דין כרמית תירם

העמדה לדין בגין נהיגה בשכרות הפכה זה מכבר לדבר שכיח. נהגים רבים מוצאים עצמם נעצרים ל"בדיקה שגרתית" ונדרשים להיבדק בדיקת שכרות במכשיר ה"ינשוף", כפי שהוא מכונה בארץ או בשמו המקצועי "אלכוטסט". 

רבים מהנהגים סבורים שמרגע שנבדקו במכשיר ונמצאו שכורים אין להם מה לעשות מלבד להגיע לבית המשפט ולקבל עליהם את הדין - והדין כיום קובע עונש חמור של פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים.
אלא, שלא כך הם פני הדברים! 

ניסיון השנה האחרונה מלמד כי קיים ספק רב לגבי אמינות התוצאות אותן מנפיק המכשיר. מסתבר כי המכשיר בו משתמשת המשטרה הינו יחיד במינו. כלומר, במדינות רבות בעולם משתמשים במכשיר דומה לזה שיש בידי המשטרה אך בדגם הישראלי נעשו שינויים במכשיר אשר הופכים אותו לבלתי אמין. לאחרונה מתנהל דיון בשאלת אמינות המכשיר, בבית המשפט לתעבורה בירושלים בהרכב מורחב של 3 שופטים . 

במקרים אחרים ניתן להראות כי התוצאות אינן משקפות את רמת השכרות האמיתית של הנבדק בזמן שנהג. מתי זה קורה? כאשר נהג נבדק זמן קצר לאחר ששתה. 

מחקרים מראים כי תהליך ספיגת האלכוהול בגוף שונה מאדם לאדם ואף מנסיבות השתייה. אדם ששתה על קיבה ריקה, תהליך הספיגה שלו יהיה מהיר וכעבור חצי שעה יהיה בשלב שיא הספיגה. לכן אם ייבדק הנהג במהלך זמן זה במכשיר הינשוף, התוצאה תראה רמת אלכוהול גבוהה מאוד גם אם הכמות ששתה אינה גבוהה.

במקרים רבים נמצא כי השוטרים שמפעילים את המכשיר אינם מבצעים את כל הבדיקות הנדרשות לפני השימוש בו ותוך כדי השימוש בו. 

המכשיר למדידת אלכוהול ככל מכשירי המדידה נדרש לעבור בדיקות תקינות ובדיקות איפוס. ניתן לדמות זאת למודד משקל ביתי. בטרם נעלה על המשקל נדאג לוודא כי המחוג מראה על אפס בטרם נשקל. כך גם מכשיר הינשוף. על מנת שיראה תוצאות אמיתיות של רמת האלכוהול בגוף הנהג על המשטרה לוודא שהמכשיר מאופס. 
מכשירי מדידה מסוג זה אמורים לעבור בדיקות איפוס ובדיקות כיול. הניסיון מלמד כי המשטרה אינה עורכת את הבדיקות הנדרשות. התוצאה היא שמכשיר שלא נבדק כראוי עלול להציג רמת אלכוהול שגויה.

בנוסף לבעיות שהוצגו עד כה, ישנם מקרים רבים בהם מתגלים פגמים קשים בראיות. פלט המכשיר אינו מהווה ראיה יחידה בה משתמשת התביעה ולכן יש צורך לבדוק את כל חומר הראיות בתיק. 

כפי שניתן להבין, ישנן טענות רבות ומגוונות כאשר מדובר בכתב אישום בגין עבירה של נהיגה בשכרות.  חלקן נכונות לגבי כול הנאשמים כמו הטענה כי המכשיר אינו אמין. חלקן נכונות לתיק זה או אחר בהתאם לעובדות בתיק ולראיות המצויות בו. 

משמעות הדברים היא, שבתיקים רבים קיים קושי להוכיח כי הנהג עבר עבירה. על כן אל תמהרו להגיע לבית המשפט ולהודות באשמה רק משום שמשהו מספר לכם שבבדיקה נמצא כי אתם שיכורים. מאוד ייתכן שלאחר בדיקת התיק יסתבר כי לתביעה יהיה מאוד קשה להוכיח זאת.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

עבירות מהירות: "הדבורה" נכנסה לשימוש מבצעי

הדבורה, מהי? מדובר במד מהירות שיותקן על מרבית הניידות של משטרת התנועה הארצית ומאפשר למדוד את מהירות הנסיעה של כלי רכב, מכל הצדדים וגם תוך כדי נסיעה של הניידת. מספר מכשירים נרכשו כבר לפני כשנה ועברו סדרת מבחנים במכון התקנים, בטכניון ובפעילות בשטח.

סירוב להבדק בדיקת שכרות

מדברים על זה שבדיקת שכרות על ידי מכשיר נשיפה אינה אמינה, מה עושים? האם להבדק או שעדיף לסרב לבדיקת שכרות?

חריגה מעונש המינימום בעבירה של נהיגה בקלות ראש

בית המשפט המחוזי קבל ערעור על גזר דינו של בית המשפט לתעבורה וחרג מעונש המינימום במקרה של תאונת דרכים.

שיטת הניקוד

מהי שיטת הניקוד החדשה ומה מספר הנקודות שנצברו שבגינן ניתן לפסול את רישיון הנהיגה.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי