פורסם ב 28/1/2010 ע"י עורכת דין כרמית תירם

כידוע כאשר אדם נעצר לבדיקת שכרות הוא נלקח למכשיר המכונה "ינשוף" אשר קובע מה מידת השכרות של הנהג. החוק קובע כי נהיגה כשהכמות עולה על 240 מקרו גרם הינה עבירה.

אלא שהחוק קובע כי מידה זו היא בזמן הנהיגה ולא שעה, שעתיים או שלוש לאחר מכן. כלומר, בין הזמן שבו נהג הנהג לבין הזמן בו נערכת הבדיקה יש פער. במקרים בהם רמת השכרות גבוהה מאוד פער זה יהיה כמעט חסר משמעות. מתי יש לפרק זמן זה משמעות? 

כאשר רמת האלכוהול היא גבולית למידה הקבוע בחוק משמע עד 300 מקרוגרם כפי שנקבע על ידי בית המשפט לתעבורה בירושלים בעניין ת' 9817/07 מד"י נ' סנפירי.

בית המשפט קבע כי יתכנו מקרים כי בעת הנהיגה מידת האלכוהול היתה מתחת למידה האסורה בחוק אבל כאשר הנהג הגיע לבדיקה המכשיר יראה מידה גבוהה יותר. מדוע?

אלכוהול שנכנס לגוף עובר תהליך שנקרא "תהליך הספיגה". תהליך מושפע מגורמים שוני.ם חלקם פיזיולוגיים וספציפיים לכל אדם ואדםכמו מבנה גוף, משקל וכו'. אך ישנם גם גורמים אחרים כגון: האם שתיית האלכוהול הייתה על בטן "ריקה" או "מלאה". כיצד שתה - האם שתה לאט ובפרק זמן ארוך או ששתה ב"מכה" אחת את כל המשקה. כל אלא יכולים להשפיע על המהירות בה נספג האלכוהול בדם.

תהליך הספיגה הוא תהליך הדרגתי בו רמת האלכוהול עולה עד נקודת השיא ואז היא מתחילה לרדת. לכן יתכנו מקרים בהם אדם נהג ברמת אלכוהול מותרת ואילו כאשר נבדק היה כבר בשיא תהליך הספיגה ולכן הבדיקה תראה כי נהג ברמה גבוהה יותר של אלכוהול מזו שנהג בה באמת.

לכן ביהמ"ש לאחר שבחן את הנתונים קבע כי כאשר מדובר במקרים בהם רמת האלכוהול שנמצאה בבדיקה היא עד 300 מקרוגרם, בתנאים מסויימים יש לזכות את הנאשם מעבירה של נהיגה בשכרות.

אם נתפסתם נוהגים בשכרות החוק קובע כי תאבדו את רישיון הנהיגה לפחות לשנתיים. ישנם מקרים רבים בהם התייעצות עם עורכי דין  המבינים  בתחום יכולה לקצר את התקופה ואף להביא לזיכוי כמו במקרה שהוצג.


האמור לעיל מהווה מאמר כללי ואין לראות בו ייעוץ משפטי מכל סוג. לייעוץ פרטני בנושאי דיני תעבורה, תאונות דרכים, פלילים יש לפנות ל: משרד עורכי דין - כרמית תירם

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

זיכוי נהגים מעבירה של נהיגה במהירות מופרזת

לאחרונה התברר כי המשטרה אינה מכיילת את המכשירים בהם היא משתמשת למדידת מהירות. המשמעות היא שמדידות המכשירים אינן אמינות. בתי המשפט בשורה של פסקי דין זיכו נהגים מעבירה של נהיגה במהירות מופרזת. אל תמהרו להודות הקדימו והתיעצו עם עורך דין המתמחה בתחום.

חשיבות התיעוד הנכון במקרה של תאונת דרכים

תאונת דרכים, גם אם היא בהיקף קטן, היא חוויה מטלטלת ולא נעימה. הדבר החשוב ביותר לדאוג לו בזמן אמת, מיד לאחר שוידאתם שאין נפגעים הזקוקים לטיפול רפואי דחוף, הוא לתיעוד מלא ומקיף של כל פרטי התאונה.

נהיגה בשכרות: השלכות פסק הדין שיצא תחת ידי ההרכב מירושלים

נהיגה בשכרות: כיצד השפיע פסק הדין שניתן ע"י הרכב שלושת השופטים בירושלים אשר קבע רף אכיפה חדש? או במילים אחרות כיצד הוא מיושם הלכה למעשה?

משרד הרישוי וועדות הערר

משרד הרישוי מוסמך על פי החוק שלא לחדש את רישיון הנהיגה מטעמים שונים. גם אם נהגת במשך שנים, גם אם לא הייתה מעורב מעולם בתאונת דרכים עדיין אתה עלול למצוא את עצמך ללא רישיון נהיגה. אם הותנה חידוש הרישיון בעריכת בדיקות רפואיות, מה מחכה לכם?

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי