פורסם ב 7/11/2010 ע"י עו"ד קרן בק פוגל

אורלי קראוס, דיילת לשעבר, אשר כתבה את רב המכר המצליח "התרוממות" אשר עסק בחייה של דיילת אויר וקורותיה בטיסות השונות, תבעה את ערוץ 10 ונתבעים נוספים בגין טענה כי סדרת הטלנובלה היומית "פיק אפ" אשר שודרה על ידי הערוץ, נכתבה תוך העתקה של חלקים שלמים מהספר ובכך הפרו הנתבעים את זכויות היוצרים שלה בספר.

 
התובעת הצביעה על דמיון בין הדמויות המופיעות בספר לדמויות המופיעות בסדרה אך בית המשפט קבע כי על מנת לקבוע אם יש בדמיון זה משום העתקה, עליו לבחון את התכנים של היצירות בכללותם.
 
בית המשפט קבע כי בסדרה קיימות נקודות דמיון חשודות אשר הצטברותן יחד מלמדת כי כותבי הסדרה עשו שימוש ברעיונות ומוטיבים אותם לקחו מהספר, כמו למשל מאפייני אישיות וקורותיהם של דמויות מסוימות בספר אשר היו זהים למאפיינים של דמויות מקבילות בסדרה, מערכות היחסים בין הדמויות, ביטויים ומטבעות לשון, התנהגויות של הדמויות בסדרה ומאפיינים קומיים בה. הנתבעים טענו כי כל אלה הם אוסף של קלישאות שחוקות וסטריאוטיפיות לעולם התעופה ולז'אנר הספרות הזולה ועל כן הדמיון הרב. בית המשפט הסכים אמנם שמשיכתו של דייל הומוסקסואל לטייס, או כלכלית מרשעת אשר מתעמרת בדיילות, יכולים להיות מאפיינים סטריאוטיפיים, אך מצאה ארבעה מאפיינים בסדרה אשר אינם בגדר סטריאוטיפים ברורים, אשר רבה הסבירות כי נלקחו מן הספר.
 
על פי ההלכה הפרת זכויות יוצרים היא העתקה של חלקים ממשיים ומהותיים מתוך הספר ובמילות החוק "פרסום היצירה או כל חלק ניכר ממנה". על פי הגדרה זו קבע בית המשפט כי לא היתה הפרת זכויות יוצרים וכי האלמנטים המוזכרים לעיל, אינם מהווים חלקים ניכרים מן הספר ומוסיף:
 
"נקודות הדמיון בין שתי היצירות, עליהן הצבענו לעיל, הן איזוטריות לחלוטין, ואין להן כל משמעות אמיתית בעלילת שתי היצירות. לעומת זאת, נקודות השוני בין שתי היצירות רבות ומהותיות, כך שלא מדובר כלל ועיקר ביצירות דומות, מעבר לכך ששתיהן עוסקות בעולם התעופה המסחרית ושתיהן גדושות לעייפה ברומנים בין טייסים לדיילות, תככים, מזימות ותהפוכות בעלילה".
 
  בית המשפט מדגיש כי אותם הרעיונות אשר פסק כי סביר ונלקחו מן הספר, הוו חלקים איזוטריים ביצירה ואין להם חשיבות בה או בספר, והן הספר והן הסדרה לא היו נפגעים לו היו מושמטים מהם. מול אלה הבחין בית המשפט בקווי העלילה השונים של היצירות, בנקודת המבט הנרטיבית השונה של כל יצירה ובסגנון נטול ההומור והדרמתי של הספר מול הסגנון הפארודי של הסדרה וקבע כי היצירות הן שונות בתכליתן.
 
למרות קביעותיו, פסק בית המשפט כי אין בכוונתו לעבור בשתיקה על העתקת אותם רעיונות או אלמנטים איזוטריים, גם אם אין העתקתם עולה כדי הפרת זכויות יוצרים. בית המשפט קבע כי העתקת אלמנטים אלה מהווה רשלנות של יוצרי הסדרה אשר היו מודעים לספר ולשאלה בדבר הפרת הסדרה את זכויות היוצרים בו, ובייחוד לאחר מכתב התראה אשר שלחה התובעת ליוצרי הסדרה, וכי יוצר זהיר היה נמנע מכל אזכור אשר עולה מן הספר ועושה כל שביכלתו על מנת למנוע העתקה כאמור. בית המשפט קבע כי התרשלות זו גרמה לתובעת עגמת נפש המזכה אותה בפיצוי בגובה 10,000 ₪.
 
האמור לעיל מהווה מאמר כללי ואין לראות בו ייעוץ משפטי מכל סוג.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

היקף ההגנה בסימן מסחרי - פסק דין חדש של העליון

מה היקף ההגנה אשר יש לתת בסימן מסחר? האם בעל הסימן רוכש זכויות במילים המופיעות בסימן המסחר הרשום על שמו? בעניין אשר נדון בפני בית המשפט העליון ניתן החודש פסק דין מפורט.

ניסוח תקנון משפטי המתאים לכל חנות באינטרנט

על מנת להגן על עצמו מבחינה משפטית בעליה של חנות באינטרנט צריך לכלול באתר האינטרנט שלו תקנון משפטי המחייב אותו ואת הלקוחות מבחינה משפטית. במאמר הבא תקבלו מידע על ניסוח תקנון שכזה בצורה שמתאימה לכל חנות באינטרנט.

זכויותיו של מעצב אופנה בעיצוביו

האם זכאי מעצב אופנה לתבוע בגין העתקת דגמים בעיצובו, מה הן זכויותיו המשפטיות, וכיצד בידיו להגן על זכויות אלו? בפסק דין שניתן לאחרונה בחן בית המשפט המחוזי בתל אביב, תובענה בעילות משפטיות רבות אשר הוגשה בגין העתקה לכאורה של דגמים ועיצובים מתחום האופנה, וממנה ניתן ללמוד על זכויותיו של מעצב אופנה בדגמים בעיצובו.

מבחן העין ומבחן החידוש בעת בחינת הפרת מדגם רשום

בפסק דין אשר התקבל לאחרונה, מנתח בית המשפט את האופן בו יש לבחון מדגם רשום לצורך בדיקת הפרתו, מוסיף את מבחן החידוש כרף חדש אשר יש לעבור על מנת ליהנות מהגנת המדגם, תוך יצירת אי וודאות לבעלי מדגמים רשומים לגבי זכויותיהם והגנתן.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי