פורסם ב 2/2/2013 ע"י מאמרי מערכת ליגל אינפו

מס רווח הון והשפעתו על שכירים
לאחרונה חזר מס רווח ההון לכותרות וזאת כיוון ששיעורו על רווחי הון צמודים עלה מ-20% ל-25%.
מס רווח ההון הוחל ב-2003 על רווח מפיקדונות, מניות, אג"ח, דיבידנד וריבית. מרבית השכירים אינם מודעים לכך, אך הוא נוגע להם באופן ישיר ובמקרים רבים נגבה מהם מס עודף. על מנת לקבל בחזרה את המס העודף, כלומר החזר מס הכנסה, יש להגיש דו"ח הכנסות שנתי לרשות המיסים ושכירים רבים לא מודעים לכך או מפחדים.

מס רווח הון וניכוי מס הכנסה

יש לציין כי למרבית השכירים, המקבלים משכורת ממקום עבודה מסודר, אין כלל מה לחשוש מרשות המיסים. מקום העבודה כבר ניכה להם את כל מס ההכנסה עבורה שכרם והחוק על מס רווח הון ממומש כך שיכולים להיות רק מקרים של תשלום מס מיותר. לכן מומלץ לבדוק האם נוכה מהם מס רווח הון עודף.

החזרי מס עבור מס רווח הון

העיקרון הבסיסי הגורם להחזרי המס הוא האפשרות לקזז רווחי הון מול הפסדי הון אשר לא תמיד מתבצעים באופן אוטומטי. להלן מספר דוגמאות לכך שמנוכה מס רווח הון גבוה ויתקבל החזר מס אם יוגש דו"ח שנתי:
1.      הפסדים בשנת מס מסוימת אינם מועברים באופן אוטומטי לשנה העוקבת וזאת למרות שעל פי החוק ניתן להעביר הפסדים בין שנים. על מנת לעשות זאת יש להגיש דו"ח עבור 2 השנים. הדבר רלוונטי מאוד עבור שנים 2008 ו-2009 למשל. ב-2008 רבים ספגו הפסדי הון רבים וב-2009 רבים הרוויחו. מי שלא הגיש דו"ח עבור השנים הללו שילם את מס רווח ההון עבור כל רווחיו ב-2009 למרות שיכול היה לקזז חלק גדול מהרווח (ואולי אפילו את כולו) אם ההפסדים מ-2008.
מצב זה אולי יחזור על עצמו השנה, לאחר שב-2011 שוק ההון ספג הפסדים רבים ו-2012 נראית טוב מאוד בינתיים.
2.      ניהול יותר מחשבון בנק או חשבון השקעות יחיד. כל בנק מכיר רק את ההשקעות שבוצעו דרכו ולכן אם בבנק אחד נוצרו הפסדים ובבנק אחר רווחים, לא יתבצע קיזוז ביניהם והבנק שבו היו הרווחים יגבה את המס המלא עליהם.
3.      רווחים בתחילת שנה והפסדים בסופה. למרות שהמס אמור להיות מחושב ברמה שנתית, הבנקים ובתי ההשקעות גובים את המס בסוף כל חודש. לכן, אם בחודשי השנה הראשונים נוצרו רווחים יגבה עליהם מס הון אשר לא יקוזז אפ ההפסדים העתידיים אלא אם כן יוגש דו"ח שנתי.
יש לציין כי אופציה זו אולי תתוקן במהלך 2012.
על מנת לדעת אם מגיע לכם החזר מס יש לבקש מהבנקים ובתי ההשקעות את אישור ניכוי מס במקור, הנקרא גם טופס 867 ולצרפו לטופס 106 המתקבל ממקום העבודה. ניתן להשתמש במחשבון המס של אתר SuperTax.co.il, המחשב בצורה מדויקת את החזר המס לפי הנתונים בטפסים אלו.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

על שומות ופקידי שומה

לאחרונה התפרסם פסק דינו של בית המשפט העליון בפרשת דגמין, העוסק ביחוס הוצאות שנמשכו מהחברה בגין "חשבוניות פיקטיביות", כהכנסות בידיו של בעל השליטה בחברה. בית המשפט קבע כי מאחר ולא הוכח איזה שימוש עשתה החברה בכספים שנמשכו בעזרת החשבוניות הפיקטיביות, ולמרות שאין הוכחות ישירות כי הכספים זרמו לכיסו של בעל השליטה, יחשבו חלק מהכספים כהכנסה בידיו של בעל השליטה.

עבירות מס

מס, מעצם היותו תשלום חובה, חל על כל אדם עובד באשר הוא, בין אם שכיר ובין אם עצמאי. הבעיה היא ששיעורי המס בישראל גבוהים, מה שמביא לקושי מהותי, עבור רבים, לעמוד בהם

קיזוז הפסדים לצורך מס - מבוא - על קצה המזלג

כבר בשנת 1789, בנג'מין פרנקלין (Benjamin Franklin), אחת הדמויות המשפיעות ביותר בארה"ב בכל הזמנים, תיאר את דיני המס כמשהו וודאי, אשר יש להשלים עימו כשכתב "בעולם הזה, אין דבר וודאי, מלבד מוות ומיסים" דמיון נוסף שאפשר למצוא בין תשלום מיסים למוות, הוא שאף אחד מן השניים אינו התנדבותי...
תפקידנו כעורכי דין לענייני מיסים, הוא לדאוג שהלקוח לעולם לא ישלם יותר מכפי שהוא חייב. דרך אחת לעשות זאת, הינה על-ידי אומדן נכון יותר של רווחיו.

מס רווח הון והשפעתו על שכירים

מס רווח ההון הוחל בשנת 2003 על רווח מפיקדונות, מניות, אג"ח, דיבידנד וריבית. מס הרווח נוגע גם לשכירים באופן ישיר ובמקרים רבים נגבה מהם מס עודף.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי