פורסם ב 3/11/2015 ע"י מאמרי מערכת ליגל אינפו

מצב הכלכלה בארץ כמו במרבית מדינות אחרות ברחבי העולם הוא לא פשוט עבור אזרחים רבים. אנשים מאבדים את מקום עבודתם ואחרים כורעים תחת יוקר המחיה. אנשים מסוימים בוחרים להתמודד עם המצוקה הכלכלית בדרכים לא חוקיות כמו הלבנת הון או מה שנקרא בשפת העם "כסף שחור". הון שחור הוא כסף שלא מדווחים עליו למס הכנסה כהכנסה ואז גם לא נדרשים לשלם עליו מיסים.

למעשה דין הון שחור כדין גנבה והחוק במדינת ישראל רואה במי שמעלים מס עבריין לכל דבר והעונשים על עברה זו גבוהים בהתאם. אם הסתבכנו ביודעין או שלא ביודעין בהון שחור או בעבירת מס עורך דין לענייני מס וגם רואה חשבון מוסמך יוכלו לעזור לנו. על החסרונות של הון שחור והעלמות מס לנו כאנשים פרטיים וכבעלי עסק במאמר הבא.

הון שחור והעלמות מס – רווח או סכנה לעסק?

הון שחור הוא אולי רווח גדול בטווח המידי והעכשווי אבל בטווח הארוך של העתיד שלנו הון שחור מהווה סכנה. בעל עסק שעוסק בהון שחור עלול להתעורר יום אחד ולגלות שהעסק שלנו נסגר, שהוא חייב חובות רבים למדינה ושהוא עצמו צפוי בפני זמן מאסר בבית הכלא.

ההון השחור מהווה פיתוי גדול מאוד לאנשים מכל המקצועות מזמרים ועד רופאים, מורים פרטיים, שיפוצניקים, שרברבים ובעצם מי לא? עלינו לקחת בחשבון שהון שחור הוא אפקטיבי כל עוד לא תפסו אותנו. מעבר לכך הון שחור מהווה עבירה מוסרית ולא רק עבירה פלילית. כאשר אנחנו מתחמקים משילום מיסים אנחנו בוגדים באמנה האזרחית של המדינה שלנו. אנחנו לא נותנים את חלקנו לציבור ואת העזרה הכספית אליה אנחנו מחויבים לכלל החברה.

 

החסרונות והסכנות השונות

קיימים מספר חסרונות בולטים במהלך ביצוע הלבנת הון וצבירת הון שחור כאשר הבולט בהם הוא הסכנה הפלילית. מעבר לכך שימוש בהון שחור עלול לסבך אותנו עם גורמים עבריינים. ההון השחור הוא גם כסף שקשה מאוד להוציא אותו- בשביל להשתמש בו אנחנו צריכים למצוא סיבות שבגינם קיבלנו או השגנו אותו. הרי לא קמנו יום אחד וקיבלנו במתנה מאות אלפי שקלים.

לסיכום, ניתן לומר שהון שחור הוא מקור לצרות רבות ושימוש בו יכול להרוס לנו את החיים, את העסק ואת המוניטין האישיים והפומביים. אם והיה שעשינו את הטעות ולהבנו הון שחור עלינו לפנות לעורך דין מוסמך שיסייע לנו להתמודד עם הטעויות שלנו ולתקן אותם בדרך הטובה ביותר לנו, לעסק שלנו ולמשפחה שלנו.

 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

תכנון מס וחברות בחו"ל

הוצאות המיסוי של חברות מסחריות הפועלות בחו"ל, היו מאז ומעולם חלק גדול מהוצאות החברה ובהתאם לכך גם הניסיונות להקטנת חבות המס ע"י תכנון המס יעיל. תכנון מס הינו שימוש נכון באמצעים שהחוק מתיר ע"מ למצוא את הדרך היעילה ביותר והנכונה ביותר לשלם מיסים.

על שיטת המס בישראל, בסיס המס, עקרון המימוש, חוקתיות ודיני המס

שיטת המס בישראל היא פרסונאלית, קרי מוטלת על כל אדם (ולא נניח על משפחה) וכן היא פרוגרסיבית, כלומר מדובר על שיטת מס שמבוססת על מדרגות, כלומר ככל שההכנסה עולה כך נטל המס עולה.

זרקור על ביקורת ספרים של מס הכנסה

במאמר זה נבקש לסייע לעוסקים - בדרך של כללי אצבע ובקצרה - אשר מפקחי מס הכנסה ביקרו בעסקם. יודגש כי הדברים ככללם נכונים אף למפקחי מס אחרים, ואולם הסמכויות אינן זהות. נמצא כי לא הכל מותר למפקחי מס הכנסה ולפיכך עירנות מצד בעלי העסקים חשובה.

דיני מיסים – השגה, ערר וערעור ומה שביניהם

דיני מיסים ידועים כמורכבים וכמיוחדים. נראה כי לא רק שהמדובר בדינים שקשה לפרשם ושהעוסקים בהם הם מתי מעט כי אם גם קובעים הם דרך דיונית מיוחדת לבררם.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי