פורסם ב 2/4/2012 ע"י עורכת דין כרמית תירם

מתי יועמד לדין נהג בגין עבירה של גרימת מוות ברשלנות ומה העונש הצפוי לו?
 

כאשר מדובר בתאונת דרכים קטלנית בה נהרג אדם, בדרך כלל יואשם הנהג בעבירה של גרימת מוות ברשלנות. רק במקרים קיצוניים בהם התאונה נגרמה בחסות נסיבות חמורות במיוחד יואשם הנהג בעבירה של הריגה.
 
על פי החוק, העונש בגין הרשעה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות הוא מינימום 6 חודשי מאסר בפועל ומקסימום 3 שנים מאסר בפועל. העונש יקבע בדרך כלל בהתאם לנסיבות התאונה, תוצאות התאונה ונסיבותיו האישיות של הנאשם. בפועל כאשר בוחנים את רמת הענישה בעבירה של גרימת מוות ברשלנות ניתן להבחין בהבדלים משמעותיים בענישה בין בתי המשפט השונים בארץ.
 
על פי דו"ח שנערך על ידי עמותת אור ירוק וממצאיו מתבססים על מאות פסקי דין שניתנו בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ, העונש למי שהורשע בעבירה של גרימת מוות ברשלנות הינו:
 
בתל אביב – 11 חודשי מאסר בפועל.
בחיפה – 7 חודשי מאסר בפועל.
בנצרת – 10 חודשי מאסר בפועל.
בחדרה – 6.5 חודשי מאסר בפועל.
 
על פי ממצאי הדו"ח נסיבותיו האישיות של הנאשם, הם גורם משמעותי שיכול להביא להפחתה משמעותית בעונש. לעומת זאת נסיבות חמורות שהביאו לקרות התאונה יכולות להביא להחמרה משמעותית בעונש. כאשר מדובר בתאונת דרכים קטלנית ובאובדן חיי אדם יש לכך משמעות גדולה וכך מתייחסים לעבירה זו בבתי המשפט.
 
אלא, מנגד  עלינו לזכור כי בדרך כלל מהעבר השני ישנו נאשם שבדרך כלל הינו אדם נורמטיבי, שעל פי הסטטיסטיקה הוא בדרך כלל גם ללא עבר תעבורתי חמור, שטעה טעות אנוש ולטעות זו תהיה השפעה לשארית חייו - טעות אנוש, טעות בשיקול דעת, חוסר תשומת לב רגעית, הם מצבים שחווה כל נהג במהלך הנהיגה. ברוב המקרים זה לא יגרום לתאונת דרכים ובוודאי לא לתאונת דרכים קטלנית.

על אף שהדעה הרווחת היא כי מי שמעורב בתאונת דרכים קטלנית הוא נהג רשלן בעלי עבר תעבורתי מכביד, זה אינו המצב בשטח. ישנם נהגים אשר ברשלנות רבתי גרמו לתאונה, אך אלה מסתבר הם המיעוט ובדרך כלל גם המיעוט המתוקשר. לעומתם, כפי שצוין לעיל, רוב הנהגים המעורבים בתאונות קטלניות אינם עונים על ההגדרה של "עבריין תעבורה". רובם הגדול הינם אנשים נורמטיביים שעתה עלולים למצוא עצמם מרצים מאסר בפועל.
 
לאור הדברים המובאים לעיל, מומלץ בכל מקרה של תאונה ובוודאי במקרה של תאונה קטלנית  להתייעץ עם עורכי דין מנוסים בתחום. בכל מקרה, אנא סעו בזהירות, תאונות דרכים לא קורות רק למי שהוא עבריין תעבורה סדרתי. הם קורות יום יום, שעה שעה, דווקא בגלל הסחת דעת רגעית. זה יכול לקרות לכל אחד.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

עורך דין תעבורתי

דיני תעבורה הוא התחום המשפטי המתייחס לתקנות התעבורה היבשתית. בתחום המשפטי, בעל המקצוע העוסק בתחום דיני התעבורה הוא עו"ד תעבורתי.

דוחות תעבורה

שוטר עוצר אותך ונותן לך מספר דוחות בגלל אותו אירוע אך כל דוח בגלל עבירה אחרת, מה ניתן לעשות? 

זיכוי מעבירה של נהיגה בזמן שכרות

 מי שניתפס בעבירה של נהיגה בזמן שכרות ברמה של 300 מקרוגרם יכול לעיתים לצאת זכאי.

העמדה לדין בגין נהיגה בשכרות, על מה כל הרעש?!

העמדה לדין בגין נהיגה בשכרות הפכה זה מכבר לדבר שכיח. נהגים רבים מוצאים עצמם נעצרים ל"בדיקה שגרתית" ונדרשים להיבדק בדיקת שכרות במכשיר ה"ינשוף", כפי שהוא מכונה בארץ או בשמו המקצועי "אלכוטסט". רבים מהנהגים סבורים שמרגע שנבדקו במכשיר ונמצאו שכורים אין להם מה לעשות מלבד להגיע לבית המשפט ולקבל עליהם את הדין - והדין כיום קובע עונש חמור של פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים. אלא, שלא כך הם פני הדברים!

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי