פורסם ב 1/2/2012 ע"י עו"ד מיכל ישראלי

מבוא

כתוצאה מרשלנות רפואית עשויים להיגרם אין ספור נזקים רפואיים שונים וממגוון תחומים אפשריים כדוגמת פגיעה גופנית בתחום הקרדיולוגיה, נוירולוגיה, האורטופדיה וכו'.

כידוע, נזקים גופניים גוררים אחריהם, מעצם טיבם וטבעם, נזקים ממוניים ונזקים לא ממוניים.
 
נזקים ממוניים הינם נזקים המהווים הפסד כספי כגון: הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, הוצאות ניידות שנגרמו ויגרמו לתובעים כתוצאה ממעשה העוולה אשר הוגדר כרשלנות רפואית.
לעומת זאת, נזקים לא ממוניים הינם נזקים שאינם בגדר הפסד כספי . בכלל נזקים אלו נמנים ראשי הנזק כגון: אובדן סיכוי להינשא, אין אונות, כאב וסבל, עוגמת נפש וכן קיצור תוחלת חיים.
 

מה משמעות הנזק של קיצור תוחלת חיים?

משמעות נזק זה הוא שבעקבות עוולת הרשלנות הרפואית נגרמו לתובע  נזקים שיקצרו את אורך חייו, לולא נעשתה העוולה כלפיו. היינו, לולא ארעה רשלנות רפואית היה התובע חי חיים ארוכים יותר.
 
אורך החיים עבור כל אדם בגיל מסויים מחושב לפי ממוצע סטטיסטי ועל כן  למשל כאשר תובע נפגע בגיל 60 ,בגין רשלנות רפואית,אזי בודקים כמה שנים אדם בריא בגיל 60 אמור לחיות לפי הממוצע הסטטיסטי. ובהתאם לכך, אם בעקבות הפגיעה נותרו לתובע פחות שנים מהממוצע הסטטיסטי, הרי שניטל חלק מחייו וניתן לומר כי נגרם לו נזק בגין קיצור תוחלת חיים, המזכה בפיצוי כספי.
 

האם פיצוי בגין קיצור תוחלת חיים תלוי במודעות התובע החי?

 פיצוי בגין קיצור תוחלת חיים יכול להידרש הן בתביעת עזבון , משמע –מות הנפגע העיקרי,והן בתביעת הנפגע החי. בהקשר לנתבע החי נשאלת השאלה האם הפיצוי בגין עגמת הנפש שבקיצור תוחלת החיים תלוי בידיעת הנפגע באשר לחייו שהתקצרו או שמא די בעובדה האובייקטיבית כי חיי התובע קוצרו בגין עוולת הרשלנות.
 
למעשה, הפסיקה אימצה את הגישה לפיה כל נפגע שנגרם לו קיצור תוחלת חיים בגין עוולת הרשלנות, יהא זכאי לפיצוי בגין ראש נזק זה. משמעות הדבר היא שגם תינוקות, ילדים ואו נפגעים אחרים אשר הפכו "צמח", שאינם מסוגלים מפאת גילםומצבם להעריך את האובדן בתוחלת החיים, זכאים לפיצוי כספי בגין קיצור תוחלת החיים.
 

מי קובע קיצור תוחלת חיים?

על מנת לקבוע אם אכן נגרם קיצור בתוחלת חיי הנפגע יש לפנות למומחה רפואי בתחום בו נפגע התובע ו/או מומחה בתחום השיקום, אשר יקבע האם המחלה ו/או הפגיעה הספציפית שנגרמה בעקבות עוולת הרשלנות היא אשר גרמה ו/או תגרום לקיצור תוחלת חיי הנפגע.
 
כמובן שהיקף הפיצוי יהיה בהתאם למספר השנים שנגרעו ו/או ייגרעו מחיי הנפגע.
 

קיצור תוחלת חיים –הפיצוי הכספי

 בפסיקת בתי המשפט קשה לאתר מגמהאחידה בעניין אופן פסיקת הפיצוי בגין קיצור תוחלת חיים. לעיתים, נפסק פיצוי בסכום אחד עבור כאב וסבל ואובדן תוחלת חיים ולעיתים נפסק סכום נפרד בגין כאב וסבל, וסכום נוסף בגין קיצור תוחלת חיים.
 
בכל מקרה, גם כשנפסק סכום אחד הכולל הן את ראש הנזק בגין כאב וסבל והן את ראש הנזק בגין קיצור תוחלת חיים, ברי כי סכום זה יהא גבוה משמעותית מסכום שיפסק לכאב וסבל בלבד.
 

האם בתקופה בה קוצרה תוחלת חייו, זכאי נפגע נזקי גוף לפיצוי ?

סוגיה זו נדונה מספר פעמים בפני בית המשפט העליון, אך בפרשת אטינגר קמה לראשונה מהפכה של חישוב פיצויים להם זכאים נפגעי נזקי גוף בהליכים של תביעות נזיקין. בפרשת אטינגר נפסק כי במסגרת הפיצוי הנפסק לנפגע יש לכלול גם את השכר שהיה צפוי נפגע להשתכר אילו לא נפגע או נהרג עקב תאונה קשה, עד גיל פרישתו (להלן: " ").  היינו , במידה ונקבע כי לנפגע נגרם קיצור בתוחלת חייו, הנפגע זכאי לפיצוי גם בגין הפסדי שכר בשנים שנגרעו מתוחלת חייו.


סוף דבר

תביעות בגין רשלנות רפואית טומנות בחובן נזקים רבים חלקם ממוניים וחלקם לא, אך כל הנזקים מזכים בפיצוי כספי. היות והנפגע אינו מודע תמיד לכל ההיבטים בתביעתו יש צורך בעו"ד מומחה בתחום הרשלנות הרפואית שילווה את התביעה המשפטית מעת היווצרותה.
 
 

האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי. 

 האמור לעיל מהווה מאמר כללי ואין לראות בו ייעוץ משפטי מכל סוג.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

איחור באבחון סרטן

סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה לא מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורותישנם סוגים רבים של סרטן, חלקם קשים יותר וחלקם קלים יותר, אולם כולם דורשים טיפול רפואי קפדני וצמוד.  אבחון המחלה בשלביה הראשונים הינו קריטי במקרים רבים ועל כן איחור באבחון המחלה יכול לגרום לאבדן סיכויי החלמה המהווה עילה משפטית לתביעה בגין רשלנות רפואית.

דע את זכויותיך - חוק זכויות החולה

רבים מאיתנו אינם מודעים לזכויותיהם טרם מתן הטיפול הרפואי, במהלכו ואף לאחריו. לאור חשיבותו של חוק זכויות החולה ולאור המשמעויות שיש לו ולהשלכותיו על תביעות בגין רשלנות רפואית בכל תחום רפואי שהוא, מובא חוק זה בפניכם על מנת ליתן מושג ולו הקל.

איך להשמר לנפשכם בבחירת עו"ד רשלנות רפואית?

אם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית, ממש לא משנה מהי בדיוק הסיבה לכם – אם הרופא היה כבר במשמרת השלישית שלו ברציפות כתוצאה ממחסור ברופאים, אם הצמידו לכם רופא מתלמד במקום רופא מומחה, כאשר אתם מגיעים למוסד רפואי, מגיע לכם לקבל את הטיפול המיטבי, ואם לא קיבלתם טיפול שכזה ובמקום זה נגרמו לכם נזקים חמורים, הרי שהגיע הזמן לחפש עו"ד רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית וניתוחים פלסטיים

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

ניתוחים פלסטיים מוגדרים כניתוחים שאינם ניתוחי חירום ו/או ניתוחים להצלת חיים.  בין ניתוחים אלו נמנים ניתוחי אף, ניתוחים להקטנה ו/או הגדלת חזה, ניתוחי לייזר להסרת משקפיים, מתיחת פנים, הרמת עפעפיים ועוד כהנה וכהנה ניתוחים אסתטיים.

כאשר מטופל פונה לביצוע ניתוח פלסטי ובשל הניתוח נגרם לו נזק גוף, יש מקום לבחון האם הנזק נגרם בשל רשלנות רפואית. לצורך בחינת רשלנות רפואית יש צורך, כמובן, באיסוף מלוא התיעוד הרפואי הנוגע לניתוח הנדון על מנת לבחון קיומה של רשלנות רפואית בשלבים שלפני הניתוח, בעת ביצוע הניתוח ו/או במעקב שאחריו.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי