פורסם ב 5/4/2011 ע"י עורכת דין סיגל מוסקוביץ-בכר


ובכן, יותר ויותר מתחילים בתי המשפט להכיר בנזקים שונים אשר נגרמו למי מהצדדים הנשואים כתוצאה מהתנהגותו הפוגענית של הצד השני, ואף פוסקים פיצויים כספיים לטובת הצד הנפגע. וודאי שלא בכל מצב, ולא באופן שגרתי, שכן חיי הנישואין סבוכים, רצופים בעליות ומורדות ובני הזוג עצמם הינם אנשים בוגרים ועצמאיים ועליהם לקבל אחריות על התוצאות הנובעות מהמעשים שלהם.
ואולם, במצבים חריגים, בהם בתי המשפט נוכחים לראות התנהגות נפשעת, חסרת תום לב ופגיעה קשה ומשמעותית של הצד השני, הם יתערבו ויפסקו פיצויים.
מקרה קיצוני שכזה ארע לאחרונה, כאשר אשה הגישה תביעה כספית לביהמ"ש למשפחה, במסגרתה טענה כי במהלך 10 חודשי נישואיה לבעלה, הוא נמנע מלקיים עמה יחסי מין בכלל, הדבר פוגע ברצונה להביא ילדים לעולם, וכעת בעקבות הגירושין, נפגע מעמדה והופך מרווקה לגרושה ונפגעים סיכוייה בעתיד להינשא.
רק במהלך המשפט התברר, כי הבעל חסר כח גברא, וכי הוא הסתיר עובדה משמעותית זו מאשתו, עוד בהיותה ארוסתו.
ביהמ"ש ראה את הדברים בחומרה רבה וציין כי בכך שהסתיר את קשיי תפקודו המיני, ביצע הבעל הטעיה, תרמית והפרת חוזה הנישואין שנכרת בין השניים. ביהמ"ש ציין כי הבעל הפר את התחייבויותיו כבן-זוג ופעל בחוסר תום לב.
ביהמ"ש קבע כי יכולתו של הבעל לקיים יחסי אישות ולהביא ילדים בדרך הטבע היתה ללא ספק בסיס ויסוד לנישואין, וקבלת מידע לגבי אי יכולתו זו וידיעת האמת, היתה חשובה ומהותית ביותר במסגרת קבלת ההחלטה אם להיכנס בברית הנישואין, אם לאו. הבעל לא עמד בחובה זו שלו והעדיף להימנע מלחלוק עם אשתו את המידע החיוני שהיה בידיו. בכך, ביצע הטעיה, תרמית והפרה של חוזה הנישואין.
ביהמ"ש פסק, כי נוכח הנזק הרגשי הכבד, הפגיעה בחירותה של האשה, אשר רומתה להיכנס לחיי נישואין שלא רצתה בהם והפגיעה בשל היותה בסטטוס של "גרושה", יפצה אותה בסכום 120,000 ₪ ועוד הוסיף ביהמ"ש סכום של 30,000 ₪ בגין ההוצאות אשר הוציאה האשה עבור חתונת בני הזוג.
יודגש, כי מדובר בפסק דין תקדימי וחשוב אשר מדגיש את החשיבות של האמון ההדדי בין בני זוג, את חובת תום הלב, השקיפות והאחריות שמוטלת על כל אחד מבני הזוג במערכת הנישואין.


האמור לעיל מהווה מאמר כללי ואין לראות בו ייעוץ משפטי מכל סוג. לייעוץ פרטני בנושאי דיני משפחה, גירושין, צוואות, חלוקות רכוש והסכמי ממון, יש לפנות ל: משרד עורכי דיןעו"ד סיגל מוסקוביץ 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

האם מחלקים פנסיה וקה"ל היום או בזמן פרעון הקופות?

כידוע, גם זכויות פנסיה וזכויות סוציאליות אחרות הינן בגדר רכוש משותף הניתן לחלוקה. פעמים רבות, מבקש הצד הזכאי לכספים, לחלק כבר כאן ועכשיו, על אף שהקופה עצמה אינה נזילה. הקושי עולה במיוחד כאשר המדובר בחסכון לגיל הפנסיה. האם שוברים את הקופה? האם מוותרים על הכספים כבר עתה? האם ממתינים לגיל הפרישה, עוד עשרות שנים? כיצד מבצעים את החלוקה? על כך, ביריעה שלהלן.

ייפוי כח מתמשך - "רצונו של אדם כבודו"

תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות חולל מהפך ומאפשר לכל אחם בגיר למנות אדם שיקבל החלטות עבורו כשזה לא יוכל לקבלם עבורו בעצמו

משמורת בדיני משפחה

כאשר מתגרשים, אחת ההחלטות החשובות ביותר שיש לשופט להחליט היא להן פונות דרכם של הילדים: לאבא או לאמא, כאשר כיום, יש לא מעט אופציות ויש לקחת בחשבון מספר דברים. לעוד מידע במאמר הבא.

הוכחת בגידה בהליך גירושין

הוכחת בגידה בהליך גירושין כל המידע במאמר הקרוב לפרטים לחצו כאן >> 

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי