פורסם ב 4/5/2011 ע"י עו"ד קרן בק פוגל

היום התעורר צד חדש לבעיה של יוצרים ומוזיקאים שעד עתה הייתה מוגבלת לשיתוף הקבצים הבלתי חוקי על גבי האינטרנט, התופעה שבה מופצים הסרטונים ('קליפים') ביוטיוב.

הפגיעה בזכויות יוצרים במקרה המדובר

יואב קוטנר סקר בחדשות ערוץ 10 בינואר האחרון את התופעה שבה מועלים ליוטיוב ולאתרים פרטיים נוספים באינטרנט קליפים וסרטונים של אומני עבר, על ידי אין ספור אנשים שאף אחד מהם אינו מחזיק בזכויות הקנייניות של היצירות הללו. הכתבה התמקדה בסרטונים של זמר עיברי ותיעוד של להקות צבאיות בשחור לבן המופצות באינטרנט, בדגש על יוטיוב, ע"י אדם ששם לו למטרה להפיץ את הסרטונים ולשמר את המוסיקה העברית דרכם. הבעייתיות מתעוררת כיוון שנראה שסרטונים אלו מועלים לרשת מבלי לתגמל ואפילו מבלי לבקש את רשותם של בעלי זכויות היוצרים. אך אותו אדם לא הסתפק בכך ועל פי אותה כתבה פעל כדי לקבל מהמאגר שנמצא בארכיון רשות השידור חומר מצולם נוסף והביע תקווה כי בעתיד החומר בכלליותו יתפרסם ברבים להנאת הציבור. חוקי קניין רבים ברחבי העולם, וכך גם בישראל חוק זכויות יוצרים, אוסרים על העלאת חומר כזה ללא רשות של בעלי הזכויות הקנייניות בו, וכך אוסר גם תקנון השימוש באתרים אלו כדוגמת יוטיוב.

הדיון בעד ונגד שיתוף הקבצים

כדוגמה, הובא בכתבה המקרה של הגששים שפנו ליוטיוב על מנת להסיר כל סרטון שפורסם בו ללא רשותם, כפי שיוטיוב עשו ומחויבים לעשות גם בעתיד אם יקבלו פנייה מבעלי זכויות הקניין ביצירה. אותו אדם שהפיץ את הסרטונים טען מנגד כי הפצת החומרים בקרב הציבור הוא בבחינת קידום ושימור של נכסי צאן ברזל של תרבותינו. בכך בעצם מתעוררת הדילמה הקבוע שבדיני קניין רוחני, הצורך הציבורי בהפצת מגוון תרבותי רחב וזאת אל מול הרצון לתגמל כראוי את היוצרים על ידי תגמולים, שמירת זכויות יוצרים, זכויות לתביעת פיצויים וכיו"ס, על מנת לעודד את היצירה וכדאיותה.

 

סיכום ופתרון אפשרי

כפי שצוין במאמרנו בנושא שיתוף קבצים וזכויות יוצרים באינטרנט, העולם הטכנולוגי של היום פורץ גבולות והעולם המשפטי כהוויתו אינו מספיק להתאים את עצמו למציאות המשתנה בכל הנוגע לזכויות בקניין רוחני. האכיפה של חוקים המטפלים בנושא מגוחכת ולא יעילה לאור המהירות והקלות שבהן ניתן להפיץ את החומר ברבים ולהפר בכך את זכויות הקניין הרוחני של אותו יוצר.לכן, אנו חוזרים על דעתינו כי בעולם הטכנולוגי-צרכני של היום יש צורך במציאת פתרונות חדשניים על מנת לתגמל את היוצרים ולעודד אותם להמשיך וליצור יצירות חדשות לטובת התרבות של כולנו. גולשים רבים המעדיפים לשלם מחיר נמוך כדי להימנע מלעבור על חוקי הקניין הרוחני, יכולים לעשות זאת כיום באתרים רבים המאפשרים הורדה של סרטים , פרקים בודדים בסדרות, שירים בודדים מתקליט וכיו"ב בתמורה למחיר נמוך לכל רצועה. לתפיסתנו גם אתרים נוספים ובראשם יוטיוב צריכים לנהוג בצורה דומה. עליהם לרכוש את מבעלי הזכויות את הזכויות לשידור או לקבל רשיון מהם לעשות כן, ולתגמל אותם על הפצת יצירתם מתוך תפיסה עיסקית כי אותם סרטונים יגבירו את כניסת הגולשים לאתרם ויעלו את רווחיהם התלויים בכמות הגולשים באתר. בצורה זו יושגו שתי המטרות, אותם יוצרים יזכו לרווח הוגן מפרי יצירתם תוך שמירת זכויות היוצרים שלהם ומצד שני אותם סרטונים יופצו לציבור וישמרו במקום שיעלו אבק במרתפי ארכיונים במדינה.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

אישור פשרה בתובענות יצוגיות - על יצירתיות בדין

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית אשר הגיש אבי זילברפלד נגד בנק דיסקונט, טען המבקש כי הפקדת שיקים באמצעות מעטפות ה"אל תור" לבנק זוכו על פי ערך היום למחרת ההפקדה ולא לפי ערך יום ההפקדה, שלא כדין על ידי הבנק, דבר אשר גרם לו נזק בדמות הריבית אשר צבר חשבונו, אשר היה ביתרת חובה, בגין יום אחד עבור כל הפקדה. הצדדים נשאו ונתנו בעניין והציגו הסכם פשרה אשר אליו הגיעו, לאישור בית המשפט, על פיו ירים הבנק תרומה בסך של 250,000 ₪ לעמותת "עזר מציון" לטובת פרוייקט "המאגר הלאומי לתורמי מח עצם". האם הסכם הפשרה היצירתי מצדיק את אישורו על ידי בית המשפט?

היקף ההגנה בסימן מסחרי - פסק דין חדש של העליון

מה היקף ההגנה אשר יש לתת בסימן מסחר? האם בעל הסימן רוכש זכויות במילים המופיעות בסימן המסחר הרשום על שמו? בעניין אשר נדון בפני בית המשפט העליון ניתן החודש פסק דין מפורט.

ניסוח תקנון משפטי המתאים לכל חנות באינטרנט

על מנת להגן על עצמו מבחינה משפטית בעליה של חנות באינטרנט צריך לכלול באתר האינטרנט שלו תקנון משפטי המחייב אותו ואת הלקוחות מבחינה משפטית. במאמר הבא תקבלו מידע על ניסוח תקנון שכזה בצורה שמתאימה לכל חנות באינטרנט.

אין השבה ללא ביטול

בפסק דין של בית המשפט המחוזי בירושלים נדחה ערעורם של משקיעים בחברה אשר התקשרו עמה על בסיס מצגים חסרים, ונקבע כי אין המשקיעים זכאים להשבת השקעתם בחברה, פשוט משום שלא תבעו במסגרת תביעתם גם את ביטול הסכם ההשקעה והחזרת מניותיהם לחברה

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי