פורסם ב 4/5/2011 ע"י עו"ד קרן בק פוגל

היום התעורר צד חדש לבעיה של יוצרים ומוזיקאים שעד עתה הייתה מוגבלת לשיתוף הקבצים הבלתי חוקי על גבי האינטרנט, התופעה שבה מופצים הסרטונים ('קליפים') ביוטיוב.

הפגיעה בזכויות יוצרים במקרה המדובר

יואב קוטנר סקר בחדשות ערוץ 10 בינואר האחרון את התופעה שבה מועלים ליוטיוב ולאתרים פרטיים נוספים באינטרנט קליפים וסרטונים של אומני עבר, על ידי אין ספור אנשים שאף אחד מהם אינו מחזיק בזכויות הקנייניות של היצירות הללו. הכתבה התמקדה בסרטונים של זמר עיברי ותיעוד של להקות צבאיות בשחור לבן המופצות באינטרנט, בדגש על יוטיוב, ע"י אדם ששם לו למטרה להפיץ את הסרטונים ולשמר את המוסיקה העברית דרכם. הבעייתיות מתעוררת כיוון שנראה שסרטונים אלו מועלים לרשת מבלי לתגמל ואפילו מבלי לבקש את רשותם של בעלי זכויות היוצרים. אך אותו אדם לא הסתפק בכך ועל פי אותה כתבה פעל כדי לקבל מהמאגר שנמצא בארכיון רשות השידור חומר מצולם נוסף והביע תקווה כי בעתיד החומר בכלליותו יתפרסם ברבים להנאת הציבור. חוקי קניין רבים ברחבי העולם, וכך גם בישראל חוק זכויות יוצרים, אוסרים על העלאת חומר כזה ללא רשות של בעלי הזכויות הקנייניות בו, וכך אוסר גם תקנון השימוש באתרים אלו כדוגמת יוטיוב.

הדיון בעד ונגד שיתוף הקבצים

כדוגמה, הובא בכתבה המקרה של הגששים שפנו ליוטיוב על מנת להסיר כל סרטון שפורסם בו ללא רשותם, כפי שיוטיוב עשו ומחויבים לעשות גם בעתיד אם יקבלו פנייה מבעלי זכויות הקניין ביצירה. אותו אדם שהפיץ את הסרטונים טען מנגד כי הפצת החומרים בקרב הציבור הוא בבחינת קידום ושימור של נכסי צאן ברזל של תרבותינו. בכך בעצם מתעוררת הדילמה הקבוע שבדיני קניין רוחני, הצורך הציבורי בהפצת מגוון תרבותי רחב וזאת אל מול הרצון לתגמל כראוי את היוצרים על ידי תגמולים, שמירת זכויות יוצרים, זכויות לתביעת פיצויים וכיו"ס, על מנת לעודד את היצירה וכדאיותה.

 

סיכום ופתרון אפשרי

כפי שצוין במאמרנו בנושא שיתוף קבצים וזכויות יוצרים באינטרנט, העולם הטכנולוגי של היום פורץ גבולות והעולם המשפטי כהוויתו אינו מספיק להתאים את עצמו למציאות המשתנה בכל הנוגע לזכויות בקניין רוחני. האכיפה של חוקים המטפלים בנושא מגוחכת ולא יעילה לאור המהירות והקלות שבהן ניתן להפיץ את החומר ברבים ולהפר בכך את זכויות הקניין הרוחני של אותו יוצר.לכן, אנו חוזרים על דעתינו כי בעולם הטכנולוגי-צרכני של היום יש צורך במציאת פתרונות חדשניים על מנת לתגמל את היוצרים ולעודד אותם להמשיך וליצור יצירות חדשות לטובת התרבות של כולנו. גולשים רבים המעדיפים לשלם מחיר נמוך כדי להימנע מלעבור על חוקי הקניין הרוחני, יכולים לעשות זאת כיום באתרים רבים המאפשרים הורדה של סרטים , פרקים בודדים בסדרות, שירים בודדים מתקליט וכיו"ב בתמורה למחיר נמוך לכל רצועה. לתפיסתנו גם אתרים נוספים ובראשם יוטיוב צריכים לנהוג בצורה דומה. עליהם לרכוש את מבעלי הזכויות את הזכויות לשידור או לקבל רשיון מהם לעשות כן, ולתגמל אותם על הפצת יצירתם מתוך תפיסה עיסקית כי אותם סרטונים יגבירו את כניסת הגולשים לאתרם ויעלו את רווחיהם התלויים בכמות הגולשים באתר. בצורה זו יושגו שתי המטרות, אותם יוצרים יזכו לרווח הוגן מפרי יצירתם תוך שמירת זכויות היוצרים שלהם ומצד שני אותם סרטונים יופצו לציבור וישמרו במקום שיעלו אבק במרתפי ארכיונים במדינה.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

המקרים בהם חוזי זכיינות מסתיימים

זכיינות והפרת ההסכם יכולה לגרום להשלכות כבדות. מה קורה שהזכיין בכל זאת מחליט להפר את ההסכם ולא לשלם?

אנונימיות וחשיפת גולשים באינטרנט

האינטרנט הגיח אל חיינו כמדיום תקשורתי חדש ובשל כך העלה שלושה סוגים של סוגיות משפטיות: סוגיות משפטיות מן הדין הכללי המטפלות באינטרנט כאמצעי תקשורת לכל דבר כמו טלפון, דואר או לוח מודעות; סוגיות משפטיות כמו דיני חוזים, קניין, קניין רוחני, מידע, פרטיות וכיו"ב, המועתקות מעולם המשפט המוחשי אל העולם הווירטואלי בשל העובדה שהאינטרנט הוא עוד מדיום לקיום מסחר, מתן שירותים ומידע; ומשפט חדש אשר נוצר בין בדמות פרשנות חדשה למשפט הקיים או אף חקיקה חדשה הנדרש נוכח התפתחות סיטואציות חדשות על ידי המדיום החדש, כמו שאלות משפטיות בדבר קישורים (links) בין אתר לאתר, שאלת סמכות השיפוט על פעולה שהתבצעה באינטרנט – באיזה מדינה התקיימה הפעולה וכיו"ב. שאלת האנונימיות על גבי הרשת היא אחת משאלות אלה.

פרשנות חוזה

לפני ארבע עשרה שנים התקבל פסק דין חדש ומהפכני אשר הפך על פיה את שיטת פרשנותם של חוזים אשר היתה נהוגה עד אותו המועד, והותירה את עולם המשפט באי וודאות משפטית. אותו פסק דין קבע כי בית המשפט יפרש חוזה על פי שילוב של לשון החוזה ונסיבות חיצוניות ללשונו, ובמקרים מסוימים אף על פי אמות מידה אובייקטיביות הנהוגות בחוזים מסוגו, באופן אשר הסתיים לא אחת בקריאת תניות שלא קיימות בחוזה, אל תוכו, על ידי בית המשפט. האם פסק הדין שניתן לאחרונה פותח פתח ליציבות בפרשנות חוזים?

הצטרפות ישראל לפרוטוקול מדריד - רישום סימולטני של סימני מסחר בעולם

בחודש ספטמבר ייכנסו לתוקפם התיקונים לפקודת סימני מסחר [נוסח חדש], תשל"ב-1972 ותקנות סימני מסחר (יישום פרוטוקול מדריד), התשס"ז-2007 בעקבות חתימתה של מדינת ישראל על פרוטוקול מדריד והצטרפותה לחברות בפרוטוקול תחת ארגונו של ה- WIPO, וניתן יהיה להגיש בארץ בקשה בין לאומית לסימן מסחר אשר מקנה הגנה ב-85 מדינות בו זמנית.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי