פורסם ב 6/9/2010 ע"י עורכת דין גליה שמילוביץ- גרינגרד

                                           זכויות העובדת המצויה בטיפולי פוריות


חוקי העבודה הכירו באופן מוגבל בצורך להגן על מי שזקוק לטפולי פוריות.
עובדת רשאית להעדר מעבודתה על חשבון ימי המחלה, לצורך 4 סדרות טפוליות בשנה. כל סדרה תהא בת 16 ימים, אם העובדת מועסקת במקום עבודה בו נהוג שבוע עבודה של חמישה ימים. אם נהוג שבוע עבודה של שישה ימים, תהא כל סדרה בת 20 יום. על העובדת להודיע למעבידה מראש על היעדרותה.
 בהגדרה שבתקנה נקבע, כי המונח 'סדרה טיפולית' יחול במקרים של הפריה חוץ גופית, אולם, הנטייה היא להרחיב את הפירוש גם לסוגים נוספים של טיפולי פוריות.  

עובד, הנמצא בטיפולי פוריות, רשאי להעדר לא יותר מ-12 יום בשנה.
תקופת הטיפולים, אם אושרה על-ידי הרופא המטפל, תחשב כחלק מימי המחלה להם זכאים העובדת או העובד.
המשמעות היא, שלעובד לא מתווספים ימי מחלה לצורך טיפולים אלא ימי המחלה לצורך טיפולים הינם חלק ממכסת הימים שצובר כל עובד במהלך עבודתו.
 
איסור פיטורים במהלך טיפולי פוריות: אין לפטר עובד או עובדת המצויים בתהליך של טפולי פוריות לקראת ילדם הראשון או השני. הפיטורים אסורים גם במשך תקופה של 150 ימים לאחר תום ההיעדרות  ובטרם חלפו שנתיים מתחילת הטיפול.
היתר לפיטורים במצב זה ינתן ע"י משרד התמ"ת. המעסיק או העובדת רשאים לפנות למפקחת על עבודת נשים במשרד התמ"ת, בכדי לקבל אישור לפיטורים, או בכדי לדווח על פיטורים, שבוצעו ללא אישור. המפקחת היא הסמכות מטעם השר להחלטות בנושא זה. על המפקחת לשמוע את טענותיהם של שני הצדדים.

מקרה לדוגמא: לאחרונה פנתה למשרדנו עובדת המצויה מזה כשנה בטיפולי פוריות, בשלב ההפריות החוץ גופניות.
העובדת סיפרה לנו שהחברה בה היא מועסקת מזה כארבע שנים, נקלעה לקשיים עקב המצב במשק.
מעסיקה מבצע בימים האחרונים קיצוצים נרחבים בכוח האדם והוא זימן גם אותה לשיחת פיטורים וזאת על אף שידוע לו על דבר היותה מטופלת פוריות.

העובדת פנתה אלינו בעניין לקבלת יעוץ וסיוע.
המלצנו לעובדת לפנות למשרד התמ"ת ולעמוד על זכותה לאיסור פיטורים, בעיקר על רקע העובדה, שתפקידה של העובדת שלנו הינו חיוני לחברה וכי סביר להניח שבמקומה יעסיק המעסיק עובד/ת אחרת.
ליווינו את העובדת לדיון במשרד התמ"ת, שם קבעה המפקחת כי על המעסיק להמשיך להעסיק את העובדת ולהימנע מפגיעה בזכויותיה על רקע היותה מטופלת פוריות.
אנו ממליצים לכל עובד או עובדת המצויים בתהל
יך של טיפולי פוריות להכיר את זכויותיהם ולדאוג לשמרן.

האמור לעיל הינו מאמר משפטי כללי ואין לראות בו או בתוכנו משום ייעוץ משפטי. לקבלת ייעוץ משפטי פרטני אנא פנו אלינו למשרדנו בטל: 03-5444860.

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

חופשה שנתית

זכות זו מהווה את אחת מהזכויות הסוציאליות לה זכאי כל עובד, יהא אשר יהא אופן העסקתו – עובד על בסיס חודשי, יומי, שעתי, עובד המועסק במשרה מלאה או חלקית, כולם זכאים לחופשה שנתית, כקבוע בחוק. חוק חופשה שנתית הוא אחד מחוקי המגן ועל זכות החופשה המוענקת בו לעובד, אין הוא יכול לוותר ולו אף באופן חלקי.

זכויות העובדת בהריון

שמירה על מקום עבודה (שלא לדבר על ניהול קריירה) בזמן הריון אינה פשוטה, ואינה מובנת מאליה. מעסיקים רבים אינם מקבלים בעין יפה את עובדת ההריון והאימהות הבאה בעקבותיו. כאשר ההריון מצריך שעות היעדרות, המצב הופך למורכב עוד יותר. בחוקי העבודה מוקדש מקום נרחב לנושא זכויותיהן של נשים עובדות המצויות בעיצומו של המסע להורות. לפניכן סקירה כללית של זכויותיכן במהך ההריון. כמובן, שעל הזכויות הקבועות בחוק יכולים להתווסף הסדרים קיבוציים או חוזי עבודה אישיים המעניקים זכויות נוספות על הקבוע בחוק. בנוסף, ניתן למצוא במדור דיני עבודה כאן באתר, מאמר מקיף הדן בזכויות העובדת לאחר הלידה

זכויות העובד בסיום עבודתו - פיצויי פיטורים

פיצויי פיטורים, הינה מזכויות היסוד השמורות לעובד המפוטר לאחר שעבד שנה באותו מקום עבודה. אולם, זכות זאת הורחבה והוחלה על מקרים רבים נוספים המקנים גם לעובד שלא פוטר בפועל את הזכות לפיצויים. הדיון בשאלה מי זכאי לפיצויי פיטורים הינו רחב ביותר. במאמר זה נביא סקירה כללית של הזכות לפיצויי פיטורים ואופן חישוב הסכום לפיצויים.

דיני עבודה – העסקת בני נוער במהלך החופש הגדול

המוני בני נוער עובדים במהלך החופש הגדול. לא כולם  למה הם זכאים. המאמר הבא עוסק בהעסקת בני נוער בהיבט של שכר המגיע להם, אישורים שבני נוער צריכים להציג, תנאים סוציאליים ועוד.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי