פורסם ב 26/10/2009 ע"י עורכת דין סיגל מוסקוביץ-בכר

מיהו הידוע בציבור? היש הגדרה ברורה?
 
בתרבות של ימינו, מתפתחות מערכות יחסים שונות, ללא נישואין, ביניהם ידועים בציבור. אנחנו משתמשים במושג הזה ורבים אינם יודעים בוודאות, מה זה אומר. רבים שואלים באיזו נקודת זמן ניתן לכנות אותם ידועים בציבור? האם בני הזוג חייבים להתגורר יחד כדי להיחשב כידועים בציבור? האם חייבים לנהל חשבונות משותפים? האם יש פרמטרים קבועים לענין זה?
ובכן, אין חקיקה מסודרת בענין הזה, עד היום, ולמעשה החוקים השונים תוקנו, על הדרך, והוספו סעיפים המגדירים את התא המשפחתי החדש הזה. אבל – כל חוק נותן הגדרה משלו, לפי האוריינטציה שלו.
עם זאת, קיימת הגדרה רווחת אשר חולשת על מרבית המצבים, והיא: "איש ואשה המנהלים חיי משפחה במשק בית משותף". אין ציון של זמן, אם זה חודשים, אולי שנה אחת מספיקה אולי יותר. למעשה, זה נותר לשיקול דעת בית המשפט, לפי טיב מערכת היחסים.
האם קיים הכרח במגורים משותפים? בתחילת הדרך, זה היה תנאי מחויב המציאות. ללא קיומו, אין דבר כזה ידועים בציבור. לכל זוג נשוי בית משותף שמהווה את מרכז חייו. זה היה תנאי ראשוני ויסודי. כיום, עם השתנות הזמנים והתרבות, לא בהכרח חייבים לגור ביחד. ביהמ"ש אומר שהמהות היא הכוונה לבלות ביחד בחיי היום יום, ומספר שעות בלילה של לינה בנפרד אינה צריכה להעלות או להוריד לענין זה. אין עדיפות ללינה על פני פעילויות חיים משותפות.
האם אדם נשוי יכול להיחשב כידוע בציבור? בעבר, זה אף לא עלה במחשבה. הרי ידועים בציבור הם כמו זוג נשוי, אז מה פתאום נשוי במקביל?! ואולם, כיום, עם הפתיחות המחשבתית, ומצב הדברים בשטח, זה אפשרי. בענין זה, ביה"ד לעבודה אף הורה למוסד לביטוח לאומי לשלם קצבת שארים לשתי נשותיו של הנפטר, זו שלה היה נשוי וזו שהיתה ידועה בציבור שלו במקביל.
עם זאת, קיימת הגבלה אחת מפורשת בחוק הירושה. שם, לצורך חוק הירושה, ידוע בציבור חייב להיות פנוי.
ומה עם בנ"ז בני אותו מין? גם הם נחשבים לידועים בצבור. אמנם, עד לא מזמן, כאשר הגיע זוג כזה לביהמ"ש כדי לאשר הסכם ממון, בית המשפט לא קיבל אותו בשעריו. כיום, ביהמ"ש קבע כי "זוגות חד מיניים = חלק מהנורמה הזוגית בעולמנו".
למעשה, ניתן להיווכח, כי עם השתנות הזמנים, החוק מזדחל לאט לאט אחרי...והפסיקה מנסה להתאים את עצמה במגבלות המילה הכתובה.
 

מחפש עורך דין?
קבל הכוונה אישית

עוד כתבות בנושא

דיני משפחה: כיצד גובים חוב מזונות?

קיומו של פסק דין הקובע את חיובו של אב במזונות ילדיו, הוא נחמד. אך לא תמיד הוא מספק. אם האב בוחר שלא לקיים את פסק הדין ולא לשלם את המזונות, או לשלם באופן חלקי, יש צורך לקום ולעשות מעשה ולנקוט בפעולות אשר יביאו לידי גביית הכספים. רבים סבורים כי מערכת ההוצאה לפועל הקיימת בארץ, היא כזו שפועלת מעצמה ודואגת לגביית הכספים.

מזונות ילדים - החובה של כל אב ואם בישראל

סיקור מקצועי מיוחד בנושא מזונות ילדים, החשיבות הגדולה והמשמעותית שבהם, הצרכים ההכרחיים השונים, טווח הגילאים הנדרש לתשלום, החוק בנושא ועוד.

איזה פתרון תעודת זוגיות מציעה ולמי הוא מתאים?

העשורים האחרונים יצרו בפני הרשויות הדתיות אתגר שלא הכירו בעבר: בני זוג ששניהם בני אותו מגדר, כהן וגרושה, בני זוג שיהדותו של אחד מהם איננה חד משמעית וכד'. כתוצאה מכך, זוגות שאינם רוצים או אינם יכולים למסד את זוגיותם בדרך שאיננה דתית, נתקלו בקושי למסד את יחסיהם - על רקע אתגרים וצרכים אלו נולדה תעודת הזוגיות.

מזונות ילדים – מי יקבע? בית המשפט או בית הדין הרבני?

הפער משמעותי וגבוה ביותר. אין כמעט להשוות בין המזונות הנמוכים ביותר אשר קובע בית הדין הרבני עבור ילדים קטינים לבין אלה אשר קובע בית המשפט האזרחי. ויותר מזה, בית הדין הרבני נוהג להצמיד את הסכום למדד השכירים, אשר אינו משתנה כמעט לאורך השנים, ובכך נשחק הסכום, הנמוך מלכתחילה. לעומתו, בית המשפט מצמיד את סכום המזונות למדד המחירים לצרכן ובכך מותיר את הסכום עדכני. אין איפוא, פלא, כי כל אחד מהצדדים, הבעל והאשה ירצה למשוך את הדיון לכיוון שלו.

מחפש עורך דין?
קבל ייעוץ אישי